Adalet Bakanı'ndan "fişleme" yanıtı

Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Başbakanlıkça, Kasım 2002 tarihinden itibaren herhangi bir fişleme belgesi veya raporunun resmi kayda alınması ya da fişleme faaliyetinde bulunulmasının kesinlikle söz konusu olmadığını bildirdi.

Giriş Tarihi: 21.5.2013 11:35 Güncelleme Tarihi: 21.5.2013 11:36
Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Başbakanlık Hukuk Hizmetleri Başkanlığıyla yapılan yazışmaya verilen cevap ile soru önergesini yanıtladı.

"Fişleme" iddialarını Meclis'e taşıyan CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına sunduğu soru önergesinde, "CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu'nun Başbakanlık aleyhine Bugün Gazetesi'nin 15 Nisan 2008 tarihli nüshasının 1. Sayfasında "Kılıçdaroğlu'na BÇG Fişlemesi' başlığıyla verdiği haber aleyhine açılan ve halen Ankara 1. İdare Mahkemesinin 2010/ 1417 E. Sayılı Dosyasının 25 Kasım 2010 tarihinde Başbakan adına verilen cevap dilekçeyle bir skandal ortaya çıkmıştır. Söz konusu dilekçede; rejim aleyhtarı irticai faaliyetlere karşı alınacak tedbirlerin yürütülmesini sağlamak üzere, 'Uygulamayı İzleme ve Koordinasyon Komisyonumun kurulduğu 1997 yılında bu komisyonun adının 'Başbakanlık Uygulamayı Takip ve Koordinasyon Kurulu'na dönüştürüldüğü belirtilmiştir.

Hukuka aykırı olan bu fişlemelerin, iktidarınız döneminde resmi kayıt altına alınarak, bunlara hukukî mahiyet kazandırıldığı anlaşılıyor. Bir yandan fişlemelere son verdiğinizi iddia ederken, diğer yandan Batı Çalışma Grubunun fişlemelerine hukukî bir dayanak oluşturmanız bir skandal değil midir? Bu skandalı nasıl izah ediyorsunuz?" diye sordu.

"BAŞBAKANLIK UYGULAMAYI TAKİP VE KOORDİNASYON KURULU 2010 YILINDA TAMAMEN KALDIRILDI"

Adalet Bakanı, Başbakanlık Hukuk Hizmetleri Başkanlığıyla yapılan yazışmaya verilen cevap ile soru önergesini yanıtladı. Adalet Bakanı, "Soru önergesinde belirtilen mahkemeye sunulan beyanlarda bahsi geçen dosyanın, rapor olarak Başbakanlıkça resmi kayda alınmadığı, ancak bunun mahkemece istenilmesi üzerine haricen veya elden gönderilmesi mümkün olamadığından resmi yazı ekinde mahkemeye gönderildiği"nin belirtildiğini ifade etti.

Adalet Bakanı, Başbakanlık Hukuk Hizmetleri Başkanlığıyla yapılan yazışmaya verilen cevapta, Başbakanlıkça, Kasım 2002 tarihinden itibaren herhangi bir fişleme belgesi veya raporunun resmi kayda alınması ya da fişleme faaliyetinde bulunulmasının kesinlikle söz konusu olmadığını, Başbakanlık Uygulamayı Takip ve Koordinasyon Kurulunun 2010 yılında tamamen kaldırıldığını bildirdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Adalet Bakanı'ndan "fişleme" yanıtı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN