Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Maalesef hepsi bizim vatandaşımız'

Giriş Tarihi: 21.5.2013

Atalay, Reyhanlı'daki patlamanın faillerine ilişkin "Maalesef, tutuklu, gözaltında ve arananların hepsi bizim vatandaşımız. Suriyeli sığınmacıların bir rolü yok" dedi

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Reyhanlı'daki bombalı saldırılarla ilgili, "Maalesef Reyhanlı'daki bu patlamayı meydana getiren, vatandaşlarımızın hayatına kast edenlerin hepsi bizim vatandaşımız. Yakalananlar da, tutuklananlar da, gözaltın alınan ve arananlar da" dedi. Atalay, Konya'da "Vefatının 30. Yılında Necip Fazıl'ı Anma Etkinlikleri"nin açılış töreni nde gazetecilerin sorularını yanıtladı. Türkiye'de ne kadar Suriyeli olduğu yönündeki soruyu yanıtlarken Atalay, kamplarda yaklaşık 200 bin Suriye'li bulunduğunu ve şehirlerde de en az yüz bin Suriye'linin kendi imkanlarıyla yaşadığını söyledi. Atalay "Bunlar kamplarda yaşamıyor. Özellikle sınır illerinde kendi imkanları veya yerel yönetimlerin destekleriyle yaşıyorlar. İstanbul'da bile yaşayan bir grup var. Suriye'den gelen vatandaşlara, Türkiye olarak 'açık kapı politikası' izliyoruz. Uluslararası bir sorumluluğu yerine getiriyoruz" dedi.

'SURİYELİLER DE ÖLDÜ'
Atalay, Reyhanlı'daki bombalı saldırılarla ilgili soruyu ise şöyle yanıtladı: "Patlamalardan sonra da öncesinde de sınırımızdaki güvenlik tedbirlerimiz en ileri seviyede. Şu anda da... Ama şunu sizlere tekrar hatırlatmak istiyorum. Maalesef Reyhanlı'daki bu patlamayı meydana getiren, vatandaşlarımızın hayatına kast edenlerin hepsi bizim vatandaşımız, Suriyeli değil. Yakalananlar da, tutuklu olanlar da, gözaltında olanlar da, arananlar da... Yani adeta Suriye'deki zalim rejime destek veren ve bunun için kendi vatandaşını böyle bombalarla öldüren bir olaydır bu. Bunu yapanlar böyle insanlar. Yani burada sınır güvenliği olarak hassasiyetimiz en ileri şekilde. Bu olayda Suriyeli sığınmacıların bir rolü yok. Onlardan da hayatını kaybedenler oldu."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Maalesef hepsi bizim vatandaşımız'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN