Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Metin Lokumcu davasında kimyasal silah vurgusu

2011 yılında Hopa'da çıkan olaylarda polisin biber gazı sıkması sonucu fenalaşan ve kaldırıldığı hastanede kurtarılamayan emekli öğretmen Metin Lokumcu'nun tazminat davasında avukatları müvekkillerinin "yoğun ve ölçüsüz gaz nedeniyle hayatını kaybettiğini" savunuldu.

Giriş Tarihi: 21.5.2013 14:01 Güncelleme Tarihi: 21.5.2013 14:03
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın 2 Haziran 2011'de, seçim öncesi Hopa'yı ziyaretinde çıkan gösterilerde öğretmen Metin Lokumcu'nun ölmesine ilişkin idare mahkemesinde dava açılan davanın duruşması Ankara 4. İdare Mahkemesi'nde görüldü. Davanın bugünkü duruşmasına Lokumcu'nun oğlu Ulaş Lokumcu ile 15 Avukatı katıldı. 341 avukatın vekaletname sunduğu davada, Lokumcu'nun avukatları OC ve CS türü biber gazlarının ölümcül olduğu ve kimyasal silah niteliği taşıdığını vurguladı. Türk Tabipleri Birliği'nin (TTB) "ölüm ile kimyasal gaz arasında bağ bulunduğu" yönündeki raporu delil olarak sunan

Lokumcu'nun Avukatı Oya Meriç Eyüboğlu, Lokumcu'nun "yoğun ve ölçüsüz gaz nedeniyle hayatini kaybettiği" ve "devlet eliyle kullanılan kimyasal silah ile öldürüldüğünü" savudu. Avukatlar savunmalarında, Lokumcu'nun atılan gazdan etkilendiği, çevik kuvvetin darbeleriyle yere düşürülüp darp edildiğini iddia etti. Eyüboğlu, gazdan etkilenerek fenalaşan Lokumcu'nun ambulansa konurken de gaz bombası atıldığı öne sürdü vee "Bu kez bomba ambulansın altına yuvarlanmıştır. Ambulansın kapıları kapatılsa da bu gaz bombasından da etkilenmiştir" diyerek, heyete istenilmesi halinde olay gününde yaşananlara ilişkin görüntüleri sunabileceklerini belirtti. Heyet de, olay günü görüntülerin bulunduğu CD'nin mahkeme sunulmasını istedi.

BABAM GAZDAN ETKİLENMİŞTİR

Davanın Lokumcu'nun ölümüne ilişkin açılmış tek dava olduğunu ve adaletin sağlanması açısından önem taşıdığına dikkat çeken Eyüboğlu, müvekkilinin gazdan etkilenerek öldüğünün açıkça ortada olduğunu kaydetti. Lokumcu'nun Avukatı Oya Meriç Eyüboğlu, İçişleri Bakanlığı'nın hizmet kusurunun ağır olduğunu belirterek, gazla ölüm arasında bağlantı bulunduğunu ifade etti. Lokumcu'nun oğlu Ulaş Lokumcu ise savunmasında babasının çok aktif bir insan olduğunu kaydederek, "Babamın kalp hastalandığından öldüğü belirtiliyor ancak bu doğru değildir, babam gazdan etkilenmiştir" dedi.

MAHKEME GÖRÜNTÜLERİ İNCELEYECEK

İçişleri Bakanlığı'nın avukatları ise eski savunmalarını tekrar ederek, Adli Tıp Kurumu'nun Lokumcu'nun "Ölümüne kalp damar hastalığı neden oldu" şeklindeki raporunu mahkemeye sundu. Mahkemeye sunulan görüntüleri ve raporları inceleyecek olan Ankara 4. İdare Mahkemesi, önümüzdeki günlerde davaya ilişkin kararını verecek. Tazminat isteminin reddedilmesi halinde Lokumcu'nun avukatları karara itiraz edecek. Bu durumda da dava Danıştay'ın gündemine gelecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Metin Lokumcu davasında kimyasal silah vurgusu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN