Obama'ya Myanmar çağrısı

Giriş Tarihi: 21.5.2013
Başbakan Tayyip Erdoğan'ın ABD ziyareti çerçevesinde Başkan Barack Obama ile yaptığı bire bir görüşmelerinde Myanmar'da Müslümanlara yapılan katliamlara karşı devreye girme çağrısı yaptığı öğrenildi. Görüşmelerde Erdoğan'ın Suriye kadar Myanmar'da yaşanan katliamları da masaya yatırdığı belirtildi. SABAH'ın ulaştığı bilgilere göre, Erdoğan, Obama'ya Myanmar'da Müslümanlara karşı budist rahiplerin başlattığı katliamların soykırım boyutuna ulaştığını ifade ettiği ve insanlık suçu işlendiğini söyledi. Erdoğan, daha önce bu mesele için Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun görüşmelerde bulunmak üzere bu ülkeye gittiğini ancak katliamların sürdüğünü söyledi. Eşinin de bu ülkeye giderek insani yardımlara aracılık ettiğini ifade eden Başbakan Erdoğan, yaşananların insanlık trajedisi ve soykırım boyutlarına ulaştığını söyledi. Erdoğan, Obama'ya "Devreye girin, sorumluluk alın" dedi.

OBAMA: DEVREYE GİRECEĞİM

Myanmar'da yaşanan insanlık trajedisi ile ilgili daha önce Devlet Başkanı TheinSein ile görüşen ve bu durum için adım atılmasını isteyen Obama'nın, üzgün olduğunu söylediği kaydedildi. Edinilen bilgilere göre Obama, konuyu ana gündemine alacağı ve devreye gireceği konusunda Erdoğan'a söz verdi. Erdoğan'ın görüşmelere yanında detaylı bir Myanmar dosyası ile girdiği öğrenilirken, ABD'nin Türk tarafının Myanmar ile ilgili çalışmalarından yararlanacağı da ifade edildi.

KIZININ DİPLOMA TÖRENİNE KATILDI
Başbakan Tayyip Erdoğan, ABD ziyaretinin son gününde, San Francisco'da kızı Esra Albayrak'ın Berkeley Üniversitesi'ndeki yüksek lisans mezuniyet törenine katıldı. Törenin ardından rektörlüğü ziyaret eden Erdoğan, burada yetkililerden üniversitenin faaliyetleri hakkında bilgi aldı. Daha sonra San Francisco uluslararası havalimanına geçen Erdoğan, özel uçak "ANA" ile Türkiye'ye hareket etti. Öte yandan, ABD Başkanı Barack Obama ve Başkan Yardımcısı Joe Biden'i korumakla görevli "gizli servis" Başbakan Erdoğan'ı Washington temaslarının ardından San Francisco'daki temasları sırasında da korudu. Erdoğan'ın San Francisco'daki temasları sırasında en üst düzeyde koruma sağlandı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Obama'ya Myanmar çağrısı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN