Türkiye'nin en iyi haber sitesi

kardeşliği

Meclis'te birbiriyle neredeyse kanlı bıçaklı olan MHP ve BDP, Erdoğan'ın ortaya attığı "2014'te " fikrinde buluştu. 2 lider grupta "e hazırız" derken, CHP lideri seçime hiç değinmedi

Giriş Tarihi: 22.5.2013
'CHP oldukça başkanlık gelmez'

Başbakan Tayyip Erdoğan'ın "2014'te " açıklamasını gündem değiştirme olarak yorumlayan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, grup toplantısında konusundan özenle uzak kaldı. İç gündemle ilgili "CHP olduğu sürece başkanlık sistemi bu meclisten asla ve asla geçmeyecek" sözü veren Kılıçdaroğlu, konuşmasının büyük bölümünü Suriye'ye ayırdı. Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:
(Erdoğan-Obama görüşmesi) Amerika'da beş konuda duvara çarptı. 'Gideceğim Obama'yı ikna edeceğim, beraber müdahale edelim, niye silahlı müdahale yapmıyorsunuz' diyeceğim" diyordu. Obama 'bir dakika, ne silahlı mücadelesi, bizim gündemimizde böyle bir şey yok' dedi. Recep Tayyip Erdoğan toplantıdan çıktı 'Görüşüm gelişti ve değişti.' dedi. Beyzbol sopasını görünce değişirsin elbette.
(Swoboda) Sen kim oluyorsun da benim düşüncemden rahatsız oluyorsun? Ben hesabımı sana değil milletime veririm.
Diktatör demişim alınmışlar. Başkanlık hayali kuran kimseye ne denir? Diktatör. Ama kursağında kalacak. CHP oldukça başkanlık sistemi bu meclisten asla ve asla geçmeyecek. Bu arada CHP, Meclis TV yayını olmadığı için önceki gün geri çektiği Başbakan Tayyip Erdoğan hakkındaki gensoru önergesini yeniden verirken, Kılıçdaroğlu, bugün gerçekleştireceği üç günlük Almanya ziyaretini yarın Avrupa Konseyi Başkanı Herman Van Rompuy ile yapacağı görüşme nedeniyle iptal etti. Dün yaptığı toplantıda Uşak Milletvekili Dilek Akagün Yılmaz'ın Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu'na yönelik söylediği iddia edilen "CIA Ajanı" sözlerini tutanaklarda bulamayan CHP Grup Disiplin Kurulu savunma yapmak üzere Yılmaz'a 15 günlük süre tanıdı.

'Refer anduma karşı çıkmayız'

BDP, Başbakan Tayyip Erdoğan'ın 2014'te 3 seçimin yapılabileceği sözlerine karşılık "Biz hazırız" mesajı verdi. "BDP olarak biz tek başımıza anayasa yapmaya gücümüz yetmez, bu durumda başka bir uzlaşma arayışı içerisinde olmaktan kaçınmayacağız" diyen Demirtaş, grupta şöyle konuştu: "Bir paket halinde geçici Anayasa reformu ve yeni anayasa talebini ötelemeden bir değişiklik tartışması olacaksa bundan da kaçınmayacağız. Bunun için öncelikle AKP'nin başkanlık sistemi meselesinden, bu dayatmayı Türkiye'nin, komisyonun gündemine taşımaktan vazgeçmesi gerekir. Belki yeterince kapsamlı olmayabilir ama bir anayasa reform paketi üzerinde bir çalışma yürütülebilir. Bu durumda Türkiye 2013'te ya da 2014'te referanduma gidebilir. Buna karşı çıkmayacağız. Demokratik bir anayasa reform paketini partiler gündemine alabilir ve biz buna 'hayır' demeyeceğiz." Anayasa çalışmalarında 4 partinin uzlaştığı kısmın yüzde 25 olduğu olduğunu belirten Demirtaş, CHP ve MHP'nin tekliflerinin 1982 darbe anayasasından farkı olmadığını savundu. Kendine güvenen hiçbir siyasetçinin sandıktan korkmayacağını dile getiren Demirtaş, "İstiyorsanız sabah, öğle, akşam seçim yapalım. Biz halkımızın huzuruna gitmekten asla çekinmiyoruz, korkmuyoruz. Bu ay, önümüzdeki ay, ne zaman isterseniz seçime hazırız" diye konuştu. Seçim için demokratik bir ortamın şart olduğunu dile getiren Demirtaş, seçim barajının kaldırılmasını, siyasi patiler yasasının demokratikleştirilmesini, hazine yardımında adil bir dengenin tutturulması gerektiğini söyledi. Demirtaş, konuşmasının önemli bir bölümünü 21 Mayıs Çerkes sürgünü gününe ayırdı.

'MHP her seçime hazır'

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Başbakan Erdoğan'ın 3 seçim yapılabileceği sözleriyle ilgili, "MHP yapılacak her seçime hazırdır" dedi. Partisinin grup toplantısında konuşan Bahçeli, şunları söyledi:
Erdoğan gelecek yıl üç seçim olabileceğini söylemiştir. Anayasa değişikliğini sabote etmek ve uzlaşma komisyonunu baskı altına almak için referandum kartını hatırlatması talihsiz ve tahrik edici bir yaklaşımdır. PKK ile anayasaya yapmak için tüm hazırlıklar sürdürülmektedir. AKP'nin aklında ve hedefinde Meclis'ten kendi hazırladığı anayasayı BDP işbirliğiyle geçirmek ve sonra da referanduma götürmek vardır. Şimdilik şunu herkes bilmelidir ki, MHP yapılacak her seçime hazırdır.
Erdoğan, ABD seyahatine başlamadan önce birinci Cenevre Konferansı'nın netice vermediğini, ikincisinin ipe un sermek olacağını dile getirse de Obama'nın diretmesiyle iki gün içinde 180 derece çark etmiş; 'görüşüm değişti ve gelişti' sözleriyle hayret verici bir pişkinlik örneği sergilemiştir. Erdoğan, Beyaz Saray'ın ikna odalarında yeniden gömlek değiştirmiştir.
Erdoğan, ABD'ye gitmeden evvel şahsıma yönelik; 'Bahçeli'ye demek lazım, sen çok güçlüsün, bu bozkurtlarınla sınırları koruman altına al' mesajını iletmiştir. Başbakan Allah'a şükürler olsun ki, milletimizden aldığımız destekten dolayı güçlüyüz, sana ve kol kola olduklarına tek başımıza kalsak da yeteriz. Sen sınırlarda teröristlerinle bekle, ben de bozkurtlarımla birlikte sizden ve emellerinizden bu aziz vatanı muhakkak ki koruyacak iradeyi seve seve gösteririm. Erdoğan, bu sözleriyle Türkiye'nin güvenliğini sağlayamadığını itiraf etmiştir ve bu sebeple Başbakanlıktan istifa etmeyi önceliğine almalıdır.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
3 sandık kardeşliği
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN