Barzani sert çıktı PYD geri adım attı

PKK'nın Suriye kanadı PYD, Kürt lider Barzani'nin sert çıkışı üzerine elindeki 75 KDP'li Kürt siyasetçiyi bıraktı

Giriş Tarihi: 22.5.2013
PKK'nın Suriye yapılanması olan PYD, Barzani'nin sert açıklamasından sonra Suriye Kürt Demokrat Parti'li 75 kişiyi serbest bıraktı. Irak Kürt Yönetimi Başbanı Mesud Barzani ile PYD arasındaki gerginlik, geçtiğimiz cumartesi günü Suriye Kürt Demokrat Parti'li 75 kişinin PYD tarafından gözaltına almasıyla başladı.

'KİRLİ SİLAHLANIYORLAR'
Barzani, PYD'ye, gözaltındaki şahısların Pazar günü akşamına kadar bırakılmasını, aksi halde yeni bir tutum takınacağını bildirdi. PYD geri adım atmayınca Barzani, PKK için büyük önem taşıyan Irak- Suriye arasındaki Semalke sınırını kapattı. Önceki gün de sert bir açıklama yapan Barzani, PYD'nin kirli ve şüpheli bir şekilde silahlandığını söyledi, bundan sonra muhatap olmayacaklarını dile getirdi. Suriye'deki Kürt parti ve gruplar arasında hep huzur olmasını istediklerini dile getiren Barzani, şunları söyledi: "Bunun için çaba gösterdik. Bu amaçla geçen yıl Yüksek Kürt Konseyi'nde bir araya getirdik. O zamandan bugüne kadar bir kardeş gibi bütün gruplara yaklaşımımız aynı oldu. Maalesef bir taraf her geçen gün kötü bir niyetle silahlandı. Ve her geçen gün Erbil sözleşmesinden uzaklaştı. Hatta Kürtleri öldürdü, kaçırdı, gözaltına aldılar. Diğer siyasi parti üyelerini hayat hakkı tanımadılar. Suriye'de özgür bir seçim yapılıncaya kadar hiçbir parti ve grup kendisini diğerlerin üzerinde iktidar olarak göremez. Bu durumda biz tutumuzu ortaya koymak zorundayız. Eğer Erbil Sözleşmesi'ne uyulmazsa biz de yeni kararlar alacağız." Barzani'nin bu açıklamasından sonra PYD, gözaltına aldığı ve Barzani'ye yakınlığıyla bilinen Suriye Kürt Demokrat Parti'li 75 kişiyi serbest bıraktı. PYD'nin Erbil sorumlusu Doktor Cafer, gözaltına alınan kişilerin yasal olmayan yollardan Suriye'ye girdiklerini ileri sürdü.

SİLOPİLİ BAŞKAN REHİN

Muhalif Kürtlerin internet sitesi nasname.com ise PKK'nın 20 gün önce 2 belediye meclis üyesiyle birlikte kaçırdığı Silopi Belediye Başkanı Hüsnü Yıldırım'ın durumunu gündeme getirdi. Sitede, Hüsnü Yıldırım ve iki belediye çalışanı için de PYD'ye yapılan siyasi baskının benzeri yapılmış olsaydı bu güne kadar serbest kalmışlardı. İHD'nin de sessizliği dikkat çekici" denildi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Barzani sert çıktı PYD geri adım attı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN