Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İzmirle Diyarbakır'ın dostluk buluşması

İzmir'i temsil eden 190 kişilik heyet bugün Diyarbakır'da. Başkan Kocaoğlu, "Bu buluşma örnek olsun. Bu anlamlı ziyareti genel siyaset malzemesi yapmak isteyenlere ise sadece 'yazıklar olsun' diyorum" dedi

Giriş Tarihi: 22.5.2013
İzmir Büyükşehir Belediyesi, şehrin farklı kesimlerini temsil eden 190 kişilik katılımcı grubuyla bugün Diyarbakır'a gidiyor. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi'nin davetlisi olan İzmir heyetinde, Türkiye'nin ilk köy tiyatrosu Bademler Köy Tiyatrosu ile Ege Üniversitesi Konservatuvarı Türk Halk Oyunları Bölümü sanatçıları da yer alıyor. Heyet bugün ilk olarak İzmir'e atanan Diyarbakır Valisi Mustafa Toprak'ı ardından Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir'i ziyaret edecek. Öğleden sonra Diyarbakır Şehir Tiyatrosu Sahnesi'nde tam bir İzmir imbatı esecek. Önce sahneye Ege Üniversitesi Konservatuvarı Türk Halk Oyunları Bölümü sanatçıları çıkacak. Ardından bu yıl 80. kuruluş yıldönümünü kutlayan Bademler Köy Tiyatrosu çıkacak. Diyarbakır temasları sırasında, İzmir Kent Konseyi ile Diyarbakır Kent Konseyi de bir toplantı yapacak. Heyet, Erdebil Köşkü'ndeki akşam yemeğinin ardından İzmir'e dönecek.

190 KİŞİLİK HEYET
Bu ziyaretin, 12 Aralık 2012 akşamı Başkan Baydemir'in İzmir temasları sırasında kararlaştırıldığını hatırlatan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, "O gün Diyarbakır Belediyesi, Kürtçe Hamlet'le İzmir'e gelmişti. Biz de yarın İzmir ve Ege'nin zengin kültürüyle, kentin farklı kesimlerini temsil eden oldukça güçlü bir katılımcı grubuyla Diyarbakır'a gideceğiz" dedi. Kocaoğlu, şöyle devam etti: "Ülkemizde kalıcı barışın sağlanabilmesi için öncelikle insanlarımızın birbirini daha iyi tanıması, kaynaşması ve bu süreçte en etkin adımların yerel yönetimler tarafından atılması gerektiğine inanıyoruz. Bu buluşmanın örnek olmasını diliyoruz. Böylesine önemli ve anlamlı bir ziyareti genel siyaset malzemesi yapmak isteyenlere ise sadece 'çok yazık' diyorum." Heyette Kocaoğlu'nun ve 21 ilçe belediyesi başkanının yanısıra aralarında sanayici ve işadamları örgütleri, sivil toplum örgütleri ile azınlık dernekleri temsilcilerinin de bulunduğu 190 katılımcı yer alıyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İzmirle Diyarbakır'ın dostluk buluşması
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN