Türkiye'nin en iyi haber sitesi

"Milletim bize 'evet' der"

Başbakan Erdoğan ABD dönüşü yaptığı açıklamada yeni anayasa tasarısı için referandum yolu açılabileceğini tekrarlayarak "Ben milletimden 'evet' oyu alabileceğimize inanıyorum" dedi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 6 günlük ABD ziyareti dönüşü Atatürk Havalimanı Devlet Konukevi'nde gündemi ve ABD gezisini değerlendirirken üçüncü seçim konusundaki sözlerine açıklık getirdi. Erdoğan sorulara şöyle cevap verdi:

* ÜÇÜNCÜ SEÇİM: Yeni anayasa ile ilgili bir değişiklik söz konusu olması halinde o zaman tabii ki bir referandum açılabilir. Bununla birlikte üçüncü seçim gündeme gelebilir. Referandum yolunu açması halinde ben milletimden evet oyu alabileceğimize inanıyorum. Çalışmamız var ve bu çalışmamızı netleştirip böyle bir adımı da atabiliriz. Burada herhangi bir sıkıntı yaşayacağımızı zannetmiyorum. Ama önümüz açık. Şimdilik biz işimize bakalım diyoruz ve sayın meclis başkanımızın anayasa çalışmaları ile ilgili nihai kararı önemli.

* GENEL BAŞKANA PARTİ KARAR VERİR: (Numan Kurtulmuş ile ilgili yorumların sorulması üzerine) Bunların tabii hepsi hayali şeyler. Partimizin yetkili kurulları var. Partimizin yetkili kurulları bu konu ile ilgili ne tür bir karar verirse bu kararı uyulur. Bunun vakti saati geldiğinde kim nereye aday olur, kim nereye görevlendirilir bizim partimizde biraz da bu ilkeler vardır.

* REYHANLI PATLAMASININ UZANTILARI VAR: Şu anda 18 gözaltının 12'si tutuklu ve bu tutukluların içersinde şu andaki ilk kanaatler, elde edilen bilgilere bakılırsa failler olma ihtimalleri çok yüksek. Tabii bunların kendi itirafları üzerinden hareketle bazı kanaatler oluşmuş durumda. Temennim odur ki bir an önce bunun diğer bağlantıları da ortaya çıksın. Çünkü bu olayın kesin bağlantıları var. Arkadaki uzantıları var.

* ORADA BAŞKA GÜÇLER DE VAR: Türkiye'nin muhalif güçlere lojistik destek vermesini dış müdahale olarak yorumlayanlar bizzat Suriye'nin içinde savaşa katılanlar hakkında aynı yorumu yapmıyorlar. Orada sadece Hizbullah yok. Hizbullah'ın dışında başka güçler de var. Bunu en güzel şekilde yansıtması gereken yazılı ve görsel dünya medyasıdır. Eğer Türkiye'nin şu anda orada herhangi bir silahlı gücü varsa bunu çıksınlar açıklasınlar. Ha lojistik destekse onu veriyoruz. Ama bunun dışında Türkiye ne Hizbullah'ın şu anda üstlendiği görevi ne daha farklı ülkelerden yine orada bulunan güçlerin yaptıklarını asla bu güne kadar yapmadı yapmıyoruz.

* ABD'DEN İPUÇLARI: Temennim odur ki Amerika gibi ülkelerin lojistik desteğe onların da sahip çıkması muhalif güçleri daha da güçlü hale getirecektir. Bu seyahatimizde bunun da ipuçlarını gördük. Bundan dolayı da isabetli bir ziyaret oldu diyebilirim

* GÜVENLİK GÜÇLERİNE KARŞI SPEKÜLASYON: (PKK'lılar) Nereden girdiyseler bunlar oradan çıkacaklarını bilirler. Bu aslında güvenlik güçlerimize karşı çok farklı bir spekülasyondur. Yavru muhalefetin yaptığı gibi 'suç duyurusunda bulunuyoruz' filan gibi onlara zemin hazırlamaktır. Böyle bir tuzağa bu iktidar düşmez ve hukuk devleti içinde yapılan ne ise sadece onu yapıyoruz. Yapmaya devam edeceğiz.

ÇOCUKLARIYLA ÇIKTI
Başbakan Tayyip Erdoğan, ABD ziyaretinin son gününde kızı 'ın California Üniversitesi Berkeley'deki doktora mezuniyet törenine katıldı. Albayrak, sosyoloji alanında doktora unvanına hak kazandı. Dr. Esra Albayrak, diplomasını almak için kürsüye oğlu Ahmet Akif ve kızı Mahinur ile birlikte çıktı. Albayrak'ın doktorasını aldığı California Üniversitesi Berkeley sosyoloji bölümü beş yıldır dünyanın en iyi sosyoloji bölümü olarak seçiliyor. Törenin ardından üniversite rektörlüğünü de ziyaret eden Erdoğan Rektör Robert Birgeneau ve California Valisi Jerry Brown ile görüştü.

OBAMA'NIN ÇİZGİSİ NE?
"
Görüşmeden sonra Obama'nın çizgisine geldi" yorumlarının sorulması üzerine Erdoğan şöyle konuştu: "Sayın Obama'nın çizgisi nedir onu sormak gerekiyor. Öğrenirsem o zaman bizim o çizgiye yanaşıp yanaşmadığımız ortaya çok daha net çıkar. Türkiye'de benim şu anda başbakanlık sürem 10,5 yıl oldu. Siyasetteki süreme de baktığınız zaman 40 yılı aşkın sürem var. Kendimize ait olan çizgiyi de bugüne kadar değiştirmedik. Bu tür yaklaşımda bulunanlar önce benim çizgimi daha iyi tespit etmeleri lazım."

'KILIÇDAROĞLU İÇİN YARGIYA GİDECEĞİM'
CHP lideri Kılıçdaroğlu'nun kendisini Beşar Esad'la kıyaslayan sözleri ve 'katil' ithamı sorulan Erdoğan şu yanıtı verdi: "Ben Kılıçdaroğlu'na cevap vermiyorum. Cevabımı avukatlarım vasıtası ile yargı ne diyorsa hukuk devleti içinde onunla şu anda arıyorum, arayacağım. Çünkü Türkiye Cumhuriyeti'nin Başbakanlığını yürüten bir insana bu ülkedeki, bırakın dışarıdakileri bu ülkenin siyaseti içinde yer alan veya almayan hiçkimse katil sıfatını yakıştıramaz. Bizim zaten bu noktada abdestimizden şüphemiz yok ki namazımızdan şüphemiz olsun. Bu konularda rahatız. Bu ülkede kimin katil olduğunu, kimin katillerle işbirliği halinde olduğunu yargı ortaya çıkaracaktır. Adeta PKK yandaşlarını DHKP-C örg��tünün içersinde olanları ve onların yandaşlarını savunan ben değilim. Kılıçdaroğlu'nun kendisidir. Tablo bu."

KUZEY AFRİKA TURUNA ÇIKACAK
Başbakan Erdoğan, 2010'da büyük değişimlerin yaşandığı Fas, Tunus ve Cezayir'e bir ziyaret düzenleyecek. Erdoğan'ın gezisine Türk işinsanlarından oluşan bir heyetin de eşlik etmesi bekleniyor. Başbakan Erdoğan'ın ziyaretini 3-6 Haziran tarihlerinde gerçekleştirmesi planlanıyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"Milletim bize 'evet' der"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN