'Eli kana bulaşan süreçte olmamalı'

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Suriye'de halkın iradesini yansıtan güçlü bir Suriye'nin inşası için yeni bir süreç başlaması gerektiğini söyledi. Davutoğlu "Eli kana bulaşanlar geçiş hükümetinde yer almamalı" dedi

Giriş Tarihi: 23.5.2013
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Suriye'de devam etmekte olan zulmün bir an önce durmasını istedi, eli kana buluşanların geçiş hükümetinde yer almaması gerektiğini vurguladı. Ürdün'ün Başkenti Amman'da yapılacak "Suriye'nin dostları" toplantısına katılmadan önce Ankara Esenboğa Havalimanı'nda basın toplantısı düzenleyen Davutoğlu, Türkiye'nin Suriye krizindeki pozisyonunun çok açık ve net olduğunu belirterek "Suriye halkının iradesini yansıtan güçlü bir Suriye'nin inşası için yeni bir süreç başlamalı" dedi.

'KALICI ÇÖZÜM ARANIYOR'
Davutoğlu, Türkiye'nin öncülük ettiği 26 Haziran 2012'deki Cenevre toplantısında, bütün gücü, yürütme erkini elinde toplayacak bir geçiş hükümeti kurulması konusunda prensip kararına varıldığını anımsattı. İkinci prensip kararının da "geçiş hükümetinde rol alacakların her iki tarafın da mutabakatıyla oluşması ve eli kana bulaşmış olanların bu süreç içinde yer almaması" olduğunu kaydeden Davutoğlu, "Türkiye her zaman diplomatik desteğini muhafaza etti, her zaman bu prensipler çerçevesinde kalıcı çözümün sağlanması için çaba sarf etti. Son gelişmelerle yine değişik formüller konusunda müzakereler sürüyor" dedi.

'DİPLOMATİK ÇABALARI DESTEKLERİZ'
Davutoğlu, geçiş hükümetinin hangi aşamalardan geçerek kurulacağının ilgili tarafların görüşmeleri ve mutabakatıyla sağlanacağını belirterek, şunları söyledi: "Bizim Amman'daki meselemiz ve mesajımız açıktır. 11 ülke İstanbul'da bütün bu konularda ortak mutabakata varmıştı. Daha sonra bu mutabakatı bölgesel anlamda da 6 ülkeyle yenilemiştik. Yine o çerçevede, yani, eli kana bulaşmış olanların içinde olmadığı kalıcı bir çözüm için diplomatik her türlü çabanın desteklenmesi, yürütülmesi ve bu iki çerçevede çalışmalarımızı bir ileri aşamaya götüreceğimizi ümit ediyorum."

SUUDİ VELİAHT PRENS'LE SURİYE GÖRÜŞMESİ
Başbakan Erdoğan, Suudi Arabistan Veliaht Prensi, Başbakan Birinci Yardımcısı ve Savunma Bakanı Salman bin Abdülaziz Al Suud ile Başbakanlık Resmi Konutu'nda bir araya geldi. Bir saatlik görüşmede ele alınan konulardan birinin Suriye olduğu öğrenildi.

30 MAYIS'TA REYHANLI'YA GİDECEK
Başbakan Erdoğan'ın Hatay'ın Reyhanlı ilçesini ziyaret programı belli oldu. ABD temasları nedeniyle ertelenen ziyaret 30 Mayıs Perşembe günü gerçekleşecek. Erdoğan, 29 Mayıs Çarşamba günü de İstanbul'da 3. köprünün temel atma törenine katılacak. Törene Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün de katılacağı öğrenildi. Öte yandan, Başbakanlık kaynakları, Erdoğan'ın çalışma ofisinin Beylerbeyi Sarayı'na taşınacağı iddialarının gerçeği yansıtmadığını bildirdi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Eli kana bulaşan süreçte olmamalı'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN