Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İnternette Peygamber'e hakarete 1 yıl hapis

Yazısında Hz. Muhammed'e hakaret ettiği gerekçesiyle "dini değerleri alenen aşağılamaktan" dava açılan Sevan Nişanyan, 13.5 ay hapis cezasına çarptırıldı

Giriş Tarihi: 23.5.2013
Yazar Sevan Nişanyan, "Nefret suçlarıyla mücadele etmeli" başlıklı yazısında Hz. Muhammed'e hakaret ettiği gerekçesiyle "Halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağılama" suçundan yargılandığı davanın ilk duruşmasında 13.5 ay hapis cezasına çarptırıldı. Mahkeme Nişanyan'ın sabıkasını dikkate alarak cezasını ertelemedi. İstanbul 14. Sulh Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmada yazarın talimatla ifadesinin alındığı belirtildi. Mahkeme müştekilerin doğrudan zarar görmediklerini kanaat getirerek davaya katılma taleplerinin reddine karar verdi. Sanığa verilen 9 ay hapis cezası suçun internet ortamında işlemesi nedeniyle 13 ay 15 gün hapis cezasına çarptırdı. Hakim, sanığın sabıkalı kişiliğini dikkate alarak cezasını ertelemedi. Sanık Nişanyan'ın kabul etmemesi nedeniyle hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına da yer olmadığına karar verdi.

İNTERNET SİTESİNE YAZDI
15 kişinin yazarın internet sitesinde yazdığı yazıda Hz. Muhammed'e hakaret ettiği iddiasıyla suç duyurusunda bulunması üzerine dava açılmıştı. Nişanyan'ın yazısında "... Bundan yüzlerce yıl önce Allah ile kontak kurduğunu iddia edip bundan siyasi, mali ve cinsel menfaat temin etmiş bir Arap lideriyle dalga geçmek nefret suçu değildir. İfade özgürlüğü denilen şeyin, adeta anaokulu seviyesindeki bir test örneğidir" ifadeleri yer alıyordu.

SAY DA CEZA ALMIŞTI

Nişanyan gibi, piyanist Fazıl Say'a da "Halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağılama" suçundan 10 aylık hapis cezası verilmişti. Ancak mahkeme, bu hapis cezasını hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına çevirmiş, Say da bu karara itiraz etmişti. Dosya bir üst mahkemeye gönderilmişti. Nöbetçi 29.Asliye Ceza Mahkemesi de Say'a verilen hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararını kaldırmıştı. Üst mahkemenin kararı üzerine Say'ın yeniden yargılanması gündeme gelmişti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İnternette Peygamber'e hakarete 1 yıl hapis
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN