'İkinci aşamaya geçildi'

BDP Genel Başkan Yardımcısı Kışanak, çözüm sürecinde ikinci aşamaya geçildiğini ve yapılan Demokrasi ve Barış Konferansı'nın bunun ilk adımı olduğunu ifade etti

Giriş Tarihi: 29.5.2013
BDP Genel Başkan Yardımcısı Gültan Kışanak, partisinin grup toplantısında çözüm sürecine ilişkin açıklamalarda bulundu. Süreç nedeniyle BDP'nin oylarının arttığını kaydeden Kışanak, seçimlere parti olarak katılınması konusuna ilişkin "Partimizin baraj sorununun olmaması, yüzde 10 baraj sorununu meşru göstermez. Bu demokrasiye aykırıdır. Derhal kaldırılması gerekir" dedi. "Demokrasi ve Barış Konferansı'na atıfta bulunan Kışanak, üç aşamalı çözüm sürecinde ikinci aşamaya geçildiğini söyledi. Kışanak, konferansın bunun birinci adımı olduğunu kaydederek şunları söyledi: "Bu tablo tüm Türkiye'yi temsil eden bir bileşendir. Bu müzakereler kesintisiz bir şekilde devam etmeli, kalıcı bir barış ve gerçek bir demokrasi ile nihayete ermelidir kararı var. Biz bu konuda kararlıyız. Müzakere sürecinde olası tıkanıklıkları aşma konusunda doğrudan görev üstlenen bir konferans olmuştur." Kışanak, barış için çatışmaların sona ermesinin yeterli olmadığını belirterek, "Bir an önce devleti ceberutlaştıran, herkesi terörist olarak gören yasalardan vazgeçilmeli" dedi.

CHP'NİN DERDİ STATÜKO

Kışanak, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'nun kendilerinin barışı istediklerini söylediğini ifade eden Kışanak, "Barışı, demokratikleşmeyi arzulayan bu konuda adım atar ve bir tutum içinde olur" dedi. Kışanak, Kılıçdaroğlu'nun çözüm süreciyle ilgili kaygılarının gerçekçi olmadığını ifade ederek "Anlamak istiyorsanız biz size anlatırız. Kaygılarınız iktidar partisinin otoriter eğilimleri yönündeyse bunu önlemenin tek yolu da demokrasiye sahip çıkmaktır. Hak ve özgürlüklerin yanında açıkça tutum almaktır. Kaygının nedeni statükoyu kurma konusunda oluyor" diye konuştu. Demokrasi ve Barış Konferansı'nın ikinci ayağı 15-16 Haziran'da Diyarbakır'da, üçüncü ayağı ise bir hafta sonra Brüksel'de yapılacak.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'İkinci aşamaya geçildi'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN