Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Cumhurbaşkanı Gül'den polise uyarı

Giriş Tarihi: 1.6.2013 15:39 Güncelleme Tarihi: 1.6.2013 16:46
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Taksim Gezi Parkı'ndaki olaylara ilişkin, "Demokratik bir toplumda, tepkiler istismara mahal vermeyecek şekilde, kurallara uyarak, sağduyu ve sükunet ile verilebilmeli; buna mukabil yönetenler de farklı düşüncelere ve kaygılara kulak vermek için daha çok çaba sarf etmelidir" değerlendirmesinde bulundu.

Gül, yaptığı yazılı açıklamada, demokrasiye, çoğulculuğa ve hukukun üstünlüğüne inanan ve bu yolda daha fazla mesafe kat etme azminde olan Türkiye'de, pek çok farklı düşüncenin, bakış açısının olmasının, önemli konularda farklı yorumların, yaklaşımların, görüşlerin ortaya çıkmasının gayet tabi olduğuna işaret ederek,"Bu, demokratik bir toplumun en büyük zenginliğidir" ifadesini kullandı.

Medeni şekilde tartışabilmenin, diyaloga açık olmanın, farklı görüşlere kulak verebilmenin önemini vurgulayan Gül, şunları kaydetti:

"Demokratik bir toplumda, tepkiler istismara mahal vermeyecek şekilde, kurallara uyarak, sağduyu ve sükunet ile verilebilmeli; buna mukabil, yönetenler de, farklı düşüncelere ve kaygılara kulak vermek için daha çok çaba sarf etmelidir.

Taksim'de bir kaç günden bu yana devam eden ve maalesef dün itibarıyla kaygı verici bir noktaya gelen olayların yatışması için hepimize düşen, daha fazla olgunluktur.

Güvenlik güçlerimiz, görevlerini yerine getirirken her zamankinden daha fazla ihtimam göstermeli, müdahalelerinde ölçülü olmaya dikkat etmeli, üzücü görüntülerin ortaya çıkmasına izin vermemelidir.

Bu sabah başta Sayın Başbakan olmak üzere ilgili hükümet ve devlet yetkilileri ile görüşerek bu hususları kendileriyle de paylaştım. Sükunetin sağlanması ve konunun yeniden bizlere yakışır bir şekilde tartışılarak neticelendirilmesi için herkesin üzerine düşeni ivedilikle yapacağına inanıyorum."


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Cumhurbaşkanı Gül'den polise uyarı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN