Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kapatma cezası

Giriş Tarihi: 1.6.2013
Erdoğan 'nde konuştu: Son 4 yıldaki tedbirlerle, 15 yaş ve üstünde tütün kullanımı yüzde 31'den 27'ye geriledi

'Cezası neyse veririm' diyen işletmeler, yeni uygulamayla kapanmaya kadar gider. Alkol yasaklaması yok sadece bir çerçeve çiziyoruz

, Dünya Tütünsüz Günü çerçevesinde İstanbul Lütfi Kırdar Kongre Salonu'nda düzenlenen konferansa katıldı. Türkiye'nin, "Tütün Kontrolündeki Başarısı ve 2012 Küresel Yetişkin Tütün Araştırması" sonuçlarının da tanıtıldığı toplantıya Erdoğan'ın yanı sıra Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Dünya Sağlık Örgütü Başkanı Dr. Margaret Chan, Türkiye Yeşilay Cemiyeti Genel Başkanı Prof. Dr. M. İhsan Karaman da katıldı. Konferansta konuşan Erdoğan sigara ve son çıkan alkol satışının düzenlenmesi ile ilgili kanunla ilgili konulara değindi:
Tütün ürünlerinin kullanımı ile mücadele sayesinde, son 4 yılda 15 yaş üzeri nüfusta tütün kullanım sıklığı yüzde 31'den yüzde 27' ye gerilemiş bulunuyor. Araştırma sonuçları, tütün kullanma sıklığında toplamda yüzde 13.5'lik azalmaya işaret ediyor. Şüphesiz bu neticede 2008 yılı ocak ayında çıkardığımız tütün mamullerinin zararlarının önlenmesi konusundaki kanunun önemli bir payı var.

'20 MİLYAR LİRA VERGİ GELİRİ...'

Başbakan olduğum ilk dönemde başbakanlığın koridorlarında yürümekte zorlanıyordum. Çünkü aktif içiciler vardı. Tabii ben pasif içici olarak hakikaten duman oluyordum. Onun için dumansız havaya şiddetle ihtiyacımız var dedik ve müsteşarıma dedim ki; 'Efkan Bey ne yap yap, süratle artık bu odalar kontrol altına alınması lazım.' Bir anda yayımlanan genelge ile artık o sıkıntılı havalardan kurtulmaya başladık. Yürürlüğe girdiği günlerde birileri sigara yasağı yüzünden yüz binlerce işyerinin kapanacağını iddia etmişti. Kanun, Anayasa Mahkemesi'ne dahi götürülmüştü. Şu anda biz yüzde 82 vergi uygulaması yapıyoruz. Buradan 20 milyar gibi bir gelirimiz var. Toplumun kahir ekseriyetinin sigara yasağını memnuniyetle karşıladığını ve sahiplendiğini görüyoruz. Nitekim sigara yasağından sonra yeme içme sektöründeki işyerlerinin sayısı azalmak yerine artmıştır.
Tütün, alkol bütün bunlar anayasamızın 58'inci maddesinin amir hükmüdür. 'Yapılabilir edilebilir değil. Yapar' diyor. 'Bütün kötü alışkanlıklardan korumakla da mükelleftir' diyor. Birileri çıkıyor karşımıza orayı bahane etmeyin. Sizin derdiniz başka. Anayasa Mahkemesi bu yapılan müracata verdiği kararla, düzenlemenin doğruluğunu teyit etmiştir. Ayrıca, Dünya Sağlık Örgütü sigara için vergi noktasında yüzde 75 vergi tavsiye ederken, biz 82 vergi koyuyoruz. Yeni bir adım olarak ulusal tütün kontrol programının, 2013-2017 yıllarını kapsayan eylem planını oluşturduk. Yasadışı tütün kullanımının önlenmesi protokolünü imzalayan ilk 12 ülke arasında yer alarak, kararlılığımızı ortaya koyduk. Geçtiğimiz hafta kabul edilen yasa ile nargile gibi tüm ürünleri tütün kapsamına aldık. Sigara içme yasağını, özel araçların sürücü koltuklarını kapsayacak şekilde genişlettik.

'TERÖRDEN FARKI SÜRÜNDÜRÜYOR'


Terörle mücadele ediyoruz değil mi? Terörle mücadeleye karşı çıkan dünyada var mı? Türkiye'nin bize neredeyse bunun kadar zarar veren sigara ile tütün ile alkolle mücadelede de aynı başarıyı yakalamasını istiyorum. Trafik terörü deniyor. Peki bu trafik terörünün nedenlerine bakıyor musun? Ağırlıklı nedeni alkollü araç kullanmaktır. Bir çok kazalarda bakıyorsunuz koltuğun altında şişeler. Milletçe bu mücadeleyi birilerinin arzusu istikametinde sürdürmek inanın aynen bu terörle eşdeğerdir. Biri hemen öldürüyor. Diğeri süründürerek, tek fark bu.

'BAŞBAKAN GÜNDEM BELİRLER'

Yasayı çıkardık ama bir çok restoranlarda bu işi hâlâ devam ettirenler var. Ben 5 bin lirayı öderim diyor. Ama yine devam ediyor. Kusura bakma eğer sen 5 binle yine bu yola devam ederim diyorsan, yeni kararlarla çok daha farklı uygulamalara sokabiliriz. Bu seni kapatmaya kadar götürür. İlla sigara içmesi gerekenler varsa, onlara zehir odası yaparsın orada girer içerler.
Geçtiğimiz günlerde alkol tüketimi ile kanun çıkarttık. Tıpkı sigara ile ilgili konunda olduğu gibi bir takım çevreler ayağa kalktı. Düzenlemenin esası ile ilgisi olmayan yalan yanlış pek çok argüman ile kamuoyunu etkilemeye çalıştılar. Biz alkolü mü yasaklattık? Hayır. Sadece yeni bir çerçeve ortaya koyduk. Okullara 100 metre mesafede açık veya kapalı alkol satışı olmayacak. Camilere, mabetlere 100 metre mesafede alkol satışı olmayacak. Bizden önceki dönemlerde de vardı bu kadar kararlı değildi. Biz yasa ile bundan dolayı alkol satışı akşam 22.00 sabah 06.00 arasında yapılamayacak. Karayollarında benzin istasyonlarında alkol satışı yapılamayacak. Bir çerçeve çiziyoruz. Yoksa bir yasak falan söz konusu değil.
İfadelerimizden sağ olsun esinlenenler oldu. Bu şekilde de yetişecekler. Başbakan konuşuyorsa oradan bir şeyler de alması gerekiyor. Böyle bir şeyler de aldıkları için memnunum. Gündem oluşuyor çünkü. Bir başbakan gündem oluşturamıyorsa, zaten bu görevde de bulunmasın. Gündemi de oluşturması lazım.

ARKADAŞINA GÖNDER
Kapatma cezası
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN