Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türkmenbaşı'ndan Gül'e altın renkli 'Arkadaş'

Türkmenistan Devlet Başkanı Berdimuhamedov, Cumhurbaşkanı Gül'e "Arkadaş" adında Ahal Teke cinsi bir Türkmen atı hediye etti. Gül'ün isteği üzerine de ata binerek test etti

Giriş Tarihi: 1.6.2013
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e Türkmenistan'da hem görülmemiş karşılama hem de büyük jest yapıldı. 'Doğanım' diye hitap ettiği Gül'e, Türkmenistan'ın en büyük Devlet Nişanı'nı takdim eden Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov, dün de "Arkadaş" adında Ahal Teke cinsi bir Türkmen atı hediye etti. Gül, Türkmenistan Devlet Başkanlığı Atçılık Sporu Kompleksi'nde onuruna düzenlenen binicilik gösterisini Devlet Başkanı Berdimuhamedov ile birlikte izledi. Gösterinin ardından Berdimuhamedov, Gül'e hediyesinin verirken, atı test etmek isteyip istemediğini sordu. Gül'ün 'evet' demesi üzerine de onun adına Arkadaş'ı test etti. Testin sonunda Berdimuhamedov ve "Arkadaş" ile fotoğraf çektiren Gül, "Arkadaş'a, arkadaşım bindi ve ayaklarını açtı. Çok değerli bir hediye verdi, bana arkadaşım" dedi. Atın asil bir hayvan olduğunu ifade eden Gül, "Hediyelerin en değerlisi ve altın renginde" ifadelerini kullandı.

İŞADAMLARIYLA BULUŞTU
Türk vatandaşları ve işadamlarıyla da bir araya gelen Gül, Türkmenistan'da olağanüstü karşılandığını ve Türkmen misafirperverliğini gördüklerini söyledi. İşadamları ve Türk toplumuna "Bizlerin temsilcisi olarak ata yurdumuzda yaşıyorsunuz. Burada daimi olan sizlersiniz" diye seslenen Gül, Türkmenistan'ın ata yurdu olduğuna dikkat çekti. Gül, Türkmenistan'ın Türk iş adamlarının en çok ihtimam gördüğü ve en çok iş yaptığı ülkelerin başında geldiğini, hatta bazılarının Türkmenistanlı gibi olduğunu söyledi. Ülkedeki güzelliklerin altında Türk işadamlarının emeğini görmekten mutluluk duyduğunu belirten Gül, buradaki iş adamlarıyla iftihar ettiğini dile getirdi. Gül, "Sizler işinizi güzel yapmazsanız size de güven duyulmaz. İş hayatında dostluk önemlidir ama dostluktan öte işini yapacak adamlara güven önemlidir. Siz bu güveni vermişsiniz" değerlendirmesinde bulundu. Bu arada ülkenin resmi gazetesi Türkmenistan'ın dünkü sayısının tamamı, Cumhurbaşkanı Gül'ün ziyaretine ayrıldı. Gazete 'Türkiye ile Türkmenistan enerji ve ulaşım koridoru kuruyor' başlığıyla iki liderin temaslarını sayfalarına taşıdı. Cumhurbaşkanı Gül, Türkmenistan'daki temaslarını tamamlayarak, özel uçakla dün akşam yurda döndü.

FİRST LADY'NİN HALI İLGİSİ
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün Türkmenistan ziyaretine eşlik eden Hayrünnisa Gül, Milli Halı Müzesi ile Güzel Sanatlar Müzesi'ni gezdi. Gül, halı dokuma atölyelerine girerek çalışan Türkmen kadınlarla sohbet etti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkmenbaşı'ndan Gül'e altın renkli 'Arkadaş'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN