"Yeşili 100 kat arttırdık"

Giriş Tarihi: 1.6.2013 15:17

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, "Gezi Parkı da çok fazla gündeme geliyor. Bu tip işlerde siyaset yapamayız. Şehir olunca, insan menfaati olunca, o ülkenin, o şehrin menfaatine bakmamız lazım. Gezi Parkı'nda yapılmak istenen yayalaştırılmanın, yeşilin arttırılmasıdır. Olan proje bu" dedi.

İstanbul İnşaatçılar Derneğince (İNDER) düzenlenen "6306 sayılı Afet Alanlarının Dönüştürülmesi Yasası ile Kentsel Dönüşüm Pratiği ve Finansal Çözümler Semineri"nde konuşan Bayraktar, İstanbul'da yeşili korumaları gerektiğini söyledi.

Bayraktar, dünyanın geldiği nokta itibarıyla çevrenin son derece önemli olduğuna işaret ederek, yapılan binaların çevreci ve enerji sertifikası olan binalar olacağını vurguladı.

Kentsel dönüşümün bir kulvarının da bu olduğunu dile getiren Bayraktar, şöyle devam etti:

"İnsanlara konfor bahşeden, parkı, bahçesi, altyapısı olan, imkan varsa rüzgar ve güneş enerjisinden faydalanan tasarruflu binalar yapmak zorundayız. Buna mecburuz. Şimdi Gezi Parkı da çok fazla gündeme geliyor. Bu tip işlerde siyaset yapamayız. Şehir olunca, insan menfaati olunca, o ülkenin, o şehrin menfaatine bakmamız lazım. Gezi Parkı'nda yapılmak istenen yayalaştırılmanın, yeşilin arttırılmasıdır. Olan proje bu. Ağaç taşınıyor ama oraya 2 ağaç yerine 12 ağaç dikilecek. Salı Pazarı'nda biz plan yaptık. Dediler ki 'Kadıköy'de park alanı az', o plandan vazgeçtik. İstanbul'da yeşillendirme en az 20 kat arttı. Buna İstanbul'un sahip çıkması lazım. Şu anda istenilen noktada değil. İstanbul halkının menfaati doğrultusunda bu imar artışlarını engelleyeceğiz. İstanbul'da biz parkları, yeşil alanı, ağaçlandırmayı 100 kat arttırdık. Allah'ını seven, vatanını seven bunu yazsın. İstanbul'un refüjleri, şu anda Amerika'dan, dünyanın en modern şehirlerinden daha ilerdedir. Bunları bileceğiz. Provakasyonlar ülkeye zarar verir. Biz bu işlerde siyaset yapamayız. Biz bu işlerde politika yapamayız. Onun için diyoruz ki 'uçan kuşa da ihtiyacımız var'. Bizim herkesle işbirliği yapmaya ihtiyacımız var. Kentsel döşümünde başarılı olmak zorundayız, insanlarımız ölmesin diye. Bunun o kadar çok faydası vardır ki modernleşeceğiz, kaynak israfından kurtulacağız, inşaat sektörü gelişecek."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"Yeşili 100 kat arttırdık"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN