Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Erdoğan: Biber gazı kullanımı aşırı oldu

"Eylemcilerden rica ediyorum, buna artık son verin" çağrısı yapan Başbakan Erdoğan, polisin aşırı olan biber gazı kullanımı için inceleme yapıldığını söyledi

Giriş Tarihi: 2.6.2013
Taksim Gezi Parkı nedeniyle eylem yapanlara eylemlerine son verme çağrısında bulunan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, polisin biber gazı kullanımının aşırı olduğunu da kabul etti. Erdoğan Türkiye İhracatçılar Meclisi 20. Olağan Genel Kurul toplantısında şu mesajları verdi:
Türkiye, parlamenter sistemin işlediği bir ülkedir. 4 yılda bir bu milletin önüne sandık gelir. Bunun dışındaki her yol anti demokratik, hukuksuz, gayri meşrudur. Çoğunluk nasıl ki azınlık üzerinde baskı kuramazsa azınlık da çoğunluk üzerinde baskı kuramaz. Bu işin ölçüsü sandıktır.
Bu ülkede herkesin demokratik sınırlar ve hukuk çerçevesinde miting yapma hakkı vardır. Ama hiç kimsenin ağaçlar kesiliyor bahanesiyle ortaya çıkıp, Türkiye'de gerilimi arttırmaya hakkı yoktur.

TOPÇU KIŞLASI VE AKM

Yapılan çalışmaların Topçu Kışlası'nın yeniden inşaasıyla alakası yok.
Biz Topçu Kışlası'nı yapacağız. Ama bu olayın, Divan Oteli tarafındaki Askerocağı Caddesi'nde yaya genişletme çalışması çerçevesinde sökülüp Çağlayan'daki parkın içine dikilen 5-6 ağaç meselesi değildir. Şu an gelinen nokta ideolojiktir. Acaba biz İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ni alabilir miyiz? Ana muhalefetin genel başkanı çıkıyor, 'Hükümet, başbakan istifa, polisini çek' diyor. Polis orada dün de vardı, bugün de var, yarın da olacak. Çünkü Taksim Meydanı aşırı uçların cirit attığı bir yer olamaz.
Gerek İçişleri Bakanıma gerek İstanbul Valime talimat verdim. Güvenlik güçlerimizin biber gazı kullanımındaki yanlışları bakanlık tarafından inceleniyor. Burada bir aşırılık, bir yanlış var, eyvallah. Bu gerçeği de göreceğiz.
Şu anda Taksim Meydanı'nda bir yayalaştırma çalışması yapıyoruz. Şu anda Kültür Bakanım'a da söyledim. AKM'yi de biz yıkmalıyız. Yıkıp oraya gururlanacağımız bir opera binasını çok daha farklı bir projeyle yapmalıyız. Taksim Meydanı'na gelen yerli, yabancı turistler gururlanmalı. Dünyada böyle bir Taksim Meydanı varmış demeli. Gezi Parkı bize yeter diyemeyiz. Bu kafa Topçu Kışlası'nı yıkıp yerine stad yapan zihniyettir.
Topçu Kışlası yerinde, aynı tarihi rölövelerine uygun olarak yapılmalı ve mevcut yeşil, azami ölçüde korunmak suretiyle, araçlar yer altına alınmak suretiyle yayalaştırmayı bitirelim. İdeolojik bir yaklaşımla üç beş gündür estirilen hava ortada. Burada birilerine rant sağlanacak diyorlar. Biz sadece bu millete rant sağlamanın gayreti içindeyiz. Biz hala kişi başına milli gelirin 3 bin 500 dolar olduğu bir Türkiye'de mi yaşamak istiyoruz, yoksa 15 bin dolara, 25 bin dolara çıktığı bir Türkiye'de mi yaşamak istiyoruz?
Türkiye genelinde 2 milyar üstünde fidan diktik. Zekeriyaköy'de on binlerce ağaç kesilerek orada bir üniversite yapıldı. Belediye başkanıyken o ağaçların kesilmesine karşı savaş verdim. Şu an bağırıp çağıranlar o zaman nerdeydi? Bu CHP, çevreciler niye konuşmadı? Şurada 3. köprüyü yapıyoruz. Öyle rakamlar açıklıyorlar ki 368 bin ağaç kesilecekmiş. İnsana hizmet için 3-5 ağaç sökersin onun yerine 50 ağaç dikersin.
Ağaçlar katlediyor yalanı karşısında, CHP, MHP, BDP kol kola eylem yapıyor. CHP'nin durumu daha da içler acısı. Oy verdiği, onay verdiği Taksim Projesi'nin karşısında duruyor, kendi kararlarına protestoyla karşı çıkıyorlar.
Sosyal medyada asılsız iddialar, iftiralar, yalan haberler havada uçuşuyor. 'Oradaki ağaçlarda bunları sallandıracaksın', alışmışlar ya. İnsanlar ölüyor, panzerler insanları eziyor diye twet atan densizlerin, bunlara sahip çıkan yüzlerce faşistin olduğunu görüyoruz.

EYLEMCİLERE RİCA

Bu eylemlerin derhal sona erdirilmesini, Taksim'de esnafa, yayalara, ziyaretçilere daha fazla zarar verilmemesini ben eylemcilerden rica ediyorum. Ben samimi duygularla oraya gelen ancak illegal örgütlerin istismarına maruz kalan tüm vatandaşlarımın sadece güvenilir kaynaklara itibar etmelerini diliyor ve arzuluyorum. Ana muhalefet genel başkanına sesleniyorum. Kadıköy'de miting yapma kararı vermiş. Hakkındır, yapabilirsin. Fakat o mitingde eğer tahrik ifadeleri kullanacak olursan bu millet seni hiçbir zaman affetmez. Etrafınızda toparladığınız bazıaşırı uç takımlarla yaptığınız bu tür toplantılar bir şey kazandırmaz. Eğer olay miting yapmaksa, toplumsal hareketse, ben kalkarım, onun 20 topladığı yerde 200 bin toplarım. Onun 100 bin topladığı yerde, ben partim olarak 1 milyon insan toplarım. İşi buraya getirmesin.

Şehir Müzesi de olabilir
Topçu Kışlası yapıldığı zaman bunun altı ister AVM, ister Şehir Müzesi yapılabilir. Burada henüz atılmış bir adım veya karar yok. Gezi Parkı'nın Cumhuriyet Caddesi'ne bakan kısmında 20'yi aşkın dükkan var. Niye bunlara isyan etmiyorlar? Ama bu olmazsa olmaz değil. Belki biz burada Şehir Müzesi de yapabiliriz. İstanbul'da ciddi manada otele ihtiyacımız var.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Erdoğan: Biber gazı kullanımı aşırı oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN