Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Gezi Parkı'nda açık uçlu durdurma

Topçu Kışlası projesine ilişkin yürütmeyi durdurma kararı veren İstanbul 6'ncı İdare Mahkemesi, Kültür Bakanlığı'nın savunması alındıktan sonra da kararını tekrarlayıp inşaatı durdurabilecek

İstanbul 6'ncı İdare Mahkemesi'nin, Gezi Parkı'na yapılacak Topçu Kışlası projesine ilişkin verdiği yürütmeyi durdurma kararı, açık uçlu nitelik taşıyor. Mahkeme, Kültür Bakanlığı'nın savunması alındıktan sonra da kararını tekrarlayıp inşaat çalışmalarını durdurabilecek.

YENİ DEĞERLENDİRME
İdare Mahkemesi'nin önceki gün verdiği yürütmeyi durdurma kararı, klasik "yürütmeyi durdurma" kararlarından farklı içerik ve özellikler taşıyor. Mahkeme kararını, Koruma ve Güzelleştirme Derneği'nin aynı gün içinde yaptığı talep üzerine verdi. Toplumsal eylemler mahkeme kararına "oluşan yeni durum" olarak yansıdı. Kararın ilgili bölümünde, "Türk Milleti adına karar veren İstanbul 6'ncı İdare Mahkemesince; davacının 31 Mayıs 2013'te verdiği (kararın da tarihi) dilekçe özerine oluşan yeni durum değerlendirilmek suretiyle işin gereği yeniden görüşüldü" denildi. Böylelikle mahkeme yürütmeyi durdurma kararlarının klasik gerekçesi olan ve İdari Yargılama Usulü Kanunu'nda yürütmeyi durdurma kararı vermenin nedeni sayılan "telafisi güç zararlar doğması" halinden farklı olarak "oluşan yeni durum"a göre kararını oluşturdu.

'YENİDEN KARAR' İMASI
İdare Mahkemesi'nin kararının asıl önemli bölümünü ise şu ifadeler oluşturdu: "Davanın durumu ve uyuşmazlığın niteliği gözetilmek suretiyle davalı idarenin 1. savunması alınıncaya kadar veya bilgi ve belgeler gönderilip, yürütmenin durdurulması hakkında yeni bir karar alınıncaya kadar yürütmenin durdurulması isteminin kabulüne oy çokluğuyla karar verilmiştir." Karar kamuoyuna, "Kültür Bakanlığı'nın savunması alınıncaya kadar yürütmenin durdurulduğu" şeklinde yansımıştı. Ancak kararda, Kültür Bakanlığı'nın göndereceği savunmadaki bilgi ve belgeler geldikten sonra yeniden yürütmeyi durdurma kararı verilebileceğinin sinyali de yer aldı. Mahkeme bu bakanlığın savunmasındaki bilgi ve belgeleri yeterli görmezse yeniden yürütmenin durdurulması kararı verebilecek.

ÜNLÜLER DE TAKSİM'DEYDİ
Önceki akşam İstiklal Caddesi'nde ünlü isimler de protestodaydı. Rıza Kocaoğlu bir ara biber gazından etkilenirken, Cemal Hünal sloganlarla destek verdi. Oryantal Didem ve sevgilisi Onur Yüksel de gaz bombalarından etkilenenler arasındaydı. Cihangir'de oturan popçu Hande Yener de bir ara oğlu Çağın ile eylemcilerin arasına karıştı. Sosyetik güzel Derin Mermerci de Taksim'deki eylemde yerini alan bir başka isimdi. Mermerci gaza karşı eşarpla önlem aldı. Ünlü yapım firması Ay Yapım'ın sahibi Kerem Çatay da oradaydı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gezi Parkı'nda açık uçlu durdurma
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN