Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Gül: Polis ölçülü olsun

Taksim'de çıkan olaylara ilişkin "Tepkiler sağduyulu olarak verilsin" diyen Gül, polise de ölçülü olma çağrısında bulundu. Gül taraflardan diyaloğa açık olmalarını istedi

Giriş Tarihi: 2.6.2013
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Taksim'de çıkan olaylara ilişkin yazılı açıklama yaparak "sağduyu" çağrısında bulundu. "Tepkiler sağduyulu ve kurallara uyularak verilsin" diyen Gül, "Güvenlik güçlerimiz, görevlerini yerine getirirken her zamankinden daha fazla ihtimam göstermeli, müdahalelerinde ölçülü olmaya dikkat etmeli, üzücü görüntülerin ortaya çıkmasına izin vermemelidir" mesajı verdi. Gül "yönetenler de, farklı düşüncelere ve kaygılara kulak vermek için daha çok çaba sarf etmelidir" dedi. Gül'ün açıklaması şöyle:

DEMOKRATİK ZENGİNLİK

Demokrasiye, çoğulculuğa ve hukukun üstünlüğüne inanan ve bu yolda daha fazla mesafe kat etme azminde olan Türkiye'de, pek çok farklı düşüncenin, bakış açısının olması, önemli konularda farklı yorumların, yaklaşımların, görüşlerin ortaya çıkması gayet tabidir. Bu, demokratik bir toplumun en büyük zenginliğidir.
Esas önemli olan medeni bir şekilde tartışabilmektir: diyaloga açık olmak, farklı görüşlere kulak verebilmektir. Demokratik bir toplumda, tepkiler istismara mahal vermeyecek şekilde, kurallara uyarak, sağduyu ve sükunet ile verilebilmeli; buna mukabil, yönetenler de, farklı düşüncelere ve kaygılara kulak vermek için daha çok çaba sarf etmelidir.
Taksim'de bir kaç günden bu yana devam eden ve maalesef dün itibarıyla kaygı verici bir noktaya gelen olayların yatışması için hepimize düşen, daha fazla olgunluktur. Güvenlik güçlerimiz, görevlerini yerine getirirken her zamankinden daha fazla ihtimam göstermeli, müdahalelerinde ölçülü olmaya dikkat etmeli, üzücü görüntülerin ortaya çıkmasına izin vermemelidir. Bu sabah başta Sayın Başbakan olmak üzere ilgili hükümet ve devlet yetkilileri ile görüşerek bu hususları kendileriyle de paylaştım. Sükunetin sağlanması ve konunun yeniden bizlere yakışır bir şekilde tartışılarak neticelendirilmesi için herkesin üzerine düşeni ivedilikle yapacağına inanıyorum. ANKARA

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gül: Polis ölçülü olsun
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN