Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kültür Bakanı Çelik'ten hassasiyet uyarısı

Kültür ve Turizm Bakanı , Taksim Gezi Parkı'ndaki olaylara ilişkin, "Belli bir aşamadan sonra bu eylemler artık birtakım provokatörlerin zemini haline geliyorsa hepimizin bu konuda hassas olması gerekir" dedi.

Giriş Tarihi: 2.6.2013 23:30 Güncelleme Tarihi: 7.6.2013 11:25

Çelik, bir otelin açılışı için geldiği Bodrum'da gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye'nin hızlı bir şekilde büyüdüğünü söyledi. Türkiye'nin kültürel değerlerin ve doğal güzelliklerinin yanı sıra demokrasisi, büyüyen ekonomisi, etkili dış politikasıyla da marka haline geldiğini ifade eden Çelik, Türkiye'nin tüm özellikleriyle kendisini dünyaya tanıttığını ve atılan her adımın Türkiye'nin geleceğini inşa ettiğini belirtti.

Taksim Gezi Parkı'ndaki olaylara değinen Çelik, "Şimdi vatandaşlarımızın bir kısmı belli konulardaki demokratik tepkilerini tabii ki gösterebilirler. Belli hassasiyetlerini bir demokratik protestoya tabii ki dönüştürebilirler. Sivil itaatsizlik haklarını kullanabilirler. Bu demokrasilerde vatandaşların doğal olarak sahip olduğu bir haktır" diye konuştu.

Türkiye'nin herkesin ülkesi olduğunu, hiç kimsenin birbirine rakip olmadığını, imkanlarından, kaynaklarından, büyümesinden herkesin faydalandığını kaydeden Çelik, "Demokratik hak arayışının asla bir şiddet eylemine, bir takım kışkırtıcıların, siyasi istismarcıların zeminlerine dönüşmemesi gerekir" görüşünü ifade etti.

Bazı televizyon kanallarında Türkiye'de bir istikrarsızlık varmış gibi ler sunulduğunu dile getiren Çelik, haberlerde demokratik haklarını arayan vatandaşların değil, eylemlere sızan provokatörlerin yaktıkları, yıktıkları görüntülere yer verildiğini bildirdi.

Yaşanan olayların Türkiye'ye çok büyük zarar verme ihtimalinin de olduğuna işaret eden Çelik, şunları söyledi:

"Hepimizin dikkat etmesi gereken şey: Türkiye'den dünyaya bir istikrarsızlık görüntüsünün çıkmamasıdır. Biz normal vatandaşlarımızın demokratik hak taleplerini, seslerini duyurma haklarını çok iyi bir şekilde ayırt ediyoruz. Bu meseleyi siyasi istismara dönüştürmek isteyenlerden ya da birtakım provakatörlerden ayırt ediyoruz. Vatandaşlarımızın hakkıdır seslerini duyurmaları, belli hassasiyetleri iletmeleri. Belli bir aşamadan sonra bu eylemler artık birtakım provokatörlerin zemini haline geliyorsa hepimizin bu konuda hassas olması gerekir. Güneyimizde Suriye ile ilgili sıkıntılar var bütün dünyayı sıkıntıya sokuyor, çok titiz olmamız gerekir."

Bu tür olayların turizm sezonuna da zarar verebileceğini vurgulayan Çelik, sezonun başladığını ve turizmin Türkiye ekonomisi açısından çok önemli olduğuna değindi. Turizm alanında Türkiye'ye rakip ülkelerde televizyon kanallarının Türkiye'de bir istikrarsızlık yaşanıyormuş gibi haberler sunduğunu anlatan Çelik, "Ülkemizden rakiplerimizin Türkiye aleyhine kullanacağı kozlar verilmemesi konusunda hassas olalım. Demokratik hakkını kullanan vatandaşlarımız seslerini duyurmuşlardır, hepsini duyduk, hepsini değerlendiriyoruz ama artık bu eylemlerin belli provokatörlerin zemini haline gelmemesi gerekir. Bu durum, Türkiye'nin ekonomik istikrarına da siyasi istikrarına da zarar vermek isteyenlerin kullanabileceği bir zemin haline gelebilir, hassas olalım" uyarısında bulundu.

Şu ana kadar herhangi bir sorun yaşanmadığını ifade eden Çelik, ancak bu tür olaylar devam ettiği takdirde turizmin yara alabileceğini, vatandaşların bu tür konularda daha hassas davranmaları gerektiğini dile getirdi.

Bodrum'a da çok güzel bir tesis açtıklarını söyleyen Çelik, "Bodrum'a yeni bir değer kazandırıyoruz. Türkiye demokrasisiyle ekonomisiyle her alandaki ilerlemesiyle artık uluslararası bir marka. Her açtığımız tesis, bölgesine yeni bir değer katıyor" değerlendirmesinde bulundu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kültür Bakanı Çelik'ten hassasiyet uyarısı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN