Şark istifalarına tazminat formülü

Genelkurmay Başkanlığı, şark hizmeti nedeniyle geçtiğimiz hafta 300'ü bulan subay ve astsubayların istifalarını önlemek için kıta tazminatı, kira yardımı formülünü uygulayacak

Giriş Tarihi: 3.6.2013
Genelkurmay Başkanlığı, şark hizmeti nedeniyle geçtiğimiz hafta 300'ü bulan subay ve astsubayların istifalarını önlemek yeni bir formül geliştirdi. Doğuda görev yapan personele kıt'a tazminatı ödenecek, kira yardımı yapılacak. Gece eğitimi, atış, tatbikat ve denetleme yapan ve nöbete kalan askere de "Güvenlik tazminatı" adı altında fazla mesai ödenecek. Komando, iç güvenlik ve hudut birlikleri ile savaş pilotlarına 3 bin 600 TL'ye kadar yıllık güvenlik tazminatı verilmesi planlanıyor. Milli Savunma Bakanlığı'na gönderilen teklif kanunlaşırsa Doğu'da görev yapan TSK personeline fazla mesai de ödenecek. 90 saate kadar fazla mesai yapan personele ek ücret ödenecek.

MAYIS TAYİNLERİ

Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na bağlı 300 subay ve astsubay geçen hafta istifa etmişti. İstifalarda, mayıs ayında karar verilen ve şark hizmeti olarak bilinen "doğu görevi" tayinlerinin etkili olduğu, bu tayinlerden kaçınmak isteyen personelin çareyi istifada bulduğu belirtilmişti. İstifaların önlemek için 43 yıl önce uygulanan bir formülün de yeniden uygulamaya konulması planlanıyor. 1970 yılında kaldırılan kıt'a tazminatı yeniden uygulamaya geçecek.

EŞ DURUMUNA BAKILACAK

Kıta kapsamına giren garnizonlar personelin sosyal yaşamını, ailesinin iş hayatını ve çocukların eğitim durumunu olumsuz etkilediğini değerlendiren Genelkurmay Başkanlığı, Milli Savunma Bakanlığı'na kıta görevlerinin teşvik edilmesi için personelin atanacağı garnizonlara göre yıllık kıt'a tazminatı ödenmesini önerdi. Şark hizmetinin özendirilmesi için konut yardımı da yapılacak. Askeri personel diğer meslek gruplarına göre daha sık atamaya tabi tutulduğu için ev sahibi olamamasını göz önünde bulunduran Genelkurmay, ilgili personele lojman kiraları kadar "tazminat" ödeyecek. Personel atamalarında eşlerin iş durumu da göz önünde bulundurulacak. Doğu görevi sırasında doğal afetlerde görevlendirilen askerlere günlük tazminat ödenecek. Bu görevlerde bulunan personele günlük 68 TL verilecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Şark istifalarına tazminat formülü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN