Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Başbakanlık'ta sürpriz görüşme

Başbakanvekili Arınç ile görüşen BDP'li Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'le görüşmek üzere Çankaya Köşkü'ne çıktı.

Giriş Tarihi: 4.6.2013 14:04 Güncelleme Tarihi: 7.6.2013 11:17
Başbakanvekili Bülent Arınç, BDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder'i kabul etti. Arınç, Önder ile Başbakanlık Yeni Bina'da bir araya geldi.

Arınç ile görüşmesinin ardından basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Önder, Taksim Gezi Parkı'ndaki eylemle başlayan olaylara ilişkin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'den randevu talep ettiğini, saat 16.30'da Çankaya Köşkü'ne çıkacağını söyledi.

BDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya, "Halkı karar sürecine katmama, kendi bildiğini okuma gibi bir davranışla böyle bir süreç başladı.

BDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya, "Halkı karar sürecine katmama, kendi bildiğini okuma gibi bir davranışla böyle bir süreç başladı. Demokratik mekanizmalara tahammülün henüz gelişmediği ortaya çıktı" dedi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile görüşen BDP'li , Köşk çıkışı gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Sürecin bugüne kadar nasıl seyrettiğine dair bizzat içerisinde olan biri olarak bir aktarım yaptığını belirten Önder, "Sayın Cumhurbaşkanı dinledi, notlarını aldı. Sayın Arınç'la da başlangıçtan bu yana nasıl bir pervasızlığın yaşandığını kendi durduğumuz yerden anlattım. Bir bilgi kirliliği de oluştu" diye konuştu. Önder, Başbakan Yardımcısı 'la görüşmesine ilişkin, "Sayın Arınç bazında hükümetin yaklaşımını da aktarmak istiyorum. Halkı karar sürecine katmama, kendi bildiğini okuma gibi bir davranışla böyle bir süreç başladı. Demokratik mekanizmalara tahammülün henüz gelişmediği ortaya çıktı. Bu bütün canlıların sorunudur. Siz kendi dar perspektifinizle bunu alamazsınız. Nüfusun yüzde 70'nin genç olduğu bir ülkede itiraz edenlerin çoğalmasına yer verir. Polis bütün yapılanmasını gözden geçirmesi gerekmektedir. Oradaki polisler bu meseleyi şahsi meseleleri, oradaki insanları da düşmanları olarak görüyor. Ben bugünkü görüşmelerden anladığım kadarıyla, demokratik yaklaşımların devreye girdiğini gördüm. Bir mahalle kavgasını bile bu şekilde çözemezsiniz. Sürecin tarafı olan insanları anlamaya çalışmalısınız. Herkesin kendisine dersler çıkaracağı olaylar oldu. Bundan sonrası bir şölene dönüştürmelidir. Bu herkesin kendi düşünce tarihinde önemli bir mihenk taşı olmalıdır. Bundan sonrasını demokratik mekanizmalarla yürütmek gerekiyor. Özellikle Ankara'da polisin şiddet temelli davranışlardan geri çekilmesi gerekmekte. Böyle bir dönüşüme vesile olmuş bir hareketi şiddete dönüşmüş, kamusal alana zarar veren bir görüntüye çevirmek olmamalı. İsterim ki insanlar bu dönüşümü bir şölene dönüştürsün" ifadelerini kullandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Başbakanlık'ta sürpriz görüşme
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN