Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Mesajların gereği günü gelince yapılır'

Son olaylarla ilgili "Demokrasi demek sadece seçim demek değildir" diyen Gül, itidal çağrısında bulundu: Mesajlar alındı, gereği yapılacak

Giriş Tarihi: 4.6.2013
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül Taksim'de başlayan olaylara ilişkin yaptığı açıklamada "Mesaj alındı, gereği yapılacak. Türkiye'nin demokrasisi test edildi" dedi. Gül mesaj vermek için daha önce basına kapalı olarak planlanan programını medyaya açtı. İzmir Ticaret Odası heyetini kabulü öncesinde 81 ile yayılan olaylara yönelik değerlendirmelerde bulundu. Cumhurbaşkanı Gül, şu açıklamalarda bulundu:
DEMOKRATİK BİR ÜLKE: Türkiye demokrasinin kurallarını çalıştıran bir ülke. Hukukun üstünlüğüne inanan bir ülke. Mahkemelerin kararlarına, üst mahkemelerde itiraz edilebildiği ve itiraz yollarının açık olduğu bir ülke.
FARKLI FİKİRLERE SAYGI: Türkiye'de herkesin düşüncesi fikirleri inançları hepsi de saygı değerdir. Herkes farklı düşüncelerini, görüşlerini, siyasi eğilimleri, inançlarını açık toplum içerisinde yaşatır. Bunlara muhakkak ki saygı göstermemiz gerekir. Herkesin kendi ülkesinde en geniş şekilde kendisini özgür hissetmesi gerekir.
MESAJ ALINDI: Demokrasiler dediğimizde, demokrasilerle tabii ki seçimlerle halkın iradesi ile her şey, ülkeyi yönetenler ortaya çıkar. Ama demokrasi demek sadece seçim demek de değildir. Seçimlerin dışında da farklı görüşler, farklı durumlar, eğer itirazlar varsa bunların da çeşitli yollarla dile getirilmesinden daha tabii bir şey olamaz. Barışçı gösteriler de tabii ki bunun bir parçasıdır. Bu anlamda son günlerdeki gelişmeleri bu çerçeve içerisinde görüyorum.İyi niyetli olarak verilen mesajların da alındığının bilinmesini isterim. Bunların muhakkak ki günü geldiğinde gereği de yapılacaktır. Zaten bunun işaretini de eminim ki hepiniz görüyorsunuz.
İLLEGAL ÖRGÜTLERE DİKKAT: Tecrübeler göstermektedir ki, bu tip toplumsal olayların neticesinde illegal örgütler devreye girerler ve onlar esir alırlar ve çok yanlışlara sokarlar. Buna hiç müsaade etmemek gerekir.
ÜLKE İMAJI ZEDELENMESİN: Türk ekonomisini, Türkiye'nin imajını içeride ve dışarıda çok üst noktalara taşıdık. Bunun zedelenmesi hiç kimseye fayda getirmez..
DEMOKRASİMİZ TEST EDİLDİ: Türkiye'nin demokrasisi de test edilmiştir. Demokratik olmayan ülkelerde bu tip gösterilerin nasıl neticelendiğini Ortadoğu'daki bazı ülkelerde olup bitenlere bakarsanız oradaki maliyetlerini göreceksiniz. Türkiye'de ise bunlar çok şükür onarılmaz acılar tattırmadan gelişmiştir, neticelendirilmiştir. Bütün vatandaşlarımın büyük bir sağduyu içinde hareket edeceklerine inanıyorum.

GÜL, ARINÇ'I KÖŞK'E DAVET ETTİ
Cumhurbaşkanı Gül dün akşam CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile yaptığı görüşmenin ardından bugün de Fas'ta bulunan Başbakan Erdoğan'a vekalet eden Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ı Çankaya Köşkü'ne davet etti. Gül'ün, Arınç'la görüşmesinin saat 10.30'da yapılacağı bildirildi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Mesajların gereği günü gelince yapılır'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN