Ortak tarihimizden gurur duyuyoruz

Giriş Tarihi: 4.6.2013 20:52 Güncelleme Tarihi: 4.6.2013 21:31
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin Cezayir'le olan ortak tarihinden gurur duyduğunu ifade etti.

Başbakan Erdoğan, Cezayir ziyareti çerçevesinde Cezayir Milli Halk Meclisi'nde milletvekillerine hitaben bir konuşma yaptı. Erdoğan, "Biz Cezayir'le olan ortak tarihimizden gurur duyuyoruz. Aynı gururu Cezayir halkının da duyduğunu büyük bir mutlulukla görüyorum." dedi.

Cezayir'de işgal kuvvetlerine karşı direnenler arasında Türklerinde bulunduğunu ifade eden Erdoğan, Maraş işgali sırasında Cezayirlilerin Türkiye saflarına geçmesini hiçbir zaman unutmadıklarını ifade etti.

"Biz de Cezayir'in bağımsızlık mücadelesini kahramanlık hikayeleriyle hatırlıyoruz." diyen Erdoğan, Cezayir en kısa zamanda ekonomik alanda önemli yerlere geleceğine inandığını kaydetti.

Cezayir ile Türkiye'nin siyasi ilişkilerinin çok daha iyi şekilde ilerlediğini söyleyen Erdoğan, "Cezayir'le dış ticaret hacmimiz 2006 yılndaki son ziyaretimden bu yanan yaklaşık 2 kat artarak 5 milyar dolara ulaştı. Ancak gerçek potansiyelimiz bu mu ve ya bumu olmalı diye sorarsanız, ben hayır diyorum. Bir defa bu potansiyeli bizim 10 milyar dolara çıkarmamız lazım." dedi.

TÜRKİYE TERÖRLE MÜCADELEDE CEZAYİR'İN YANINDA

Dünyadaki en büyük sorunlardan birinin de terörizm ve örgütlü suçlardaki artış olduğunu söyleyen Erdoğan, Türkiye'nin de Cezayir gibi terörden ciddi zararlar görmüş bir ülke olduğunuifade etti. Erdoğan, "Bu vesileyle geçen Ocak ayında ülkenizde meydana gelen terör saldırısını kınıyor ve terörle mücadelede yanında olduğumuzu vurgulamak istiyorum." dedi.

Erdoğan, savunma sanayi alanında Cezayir ile Türkiye arasında somut işbirliği imkanlarının daha iyi değerlendirilmesi arzu ettiğini belirtti.

Cezayirli işadamlarına da seslenen Erdoğan, karşılıklı işbirliğini yoğunlaştırma çağrısı yaptı. Erdoğan, "Biz bunun için üzerimize düşeni yapmaya hazırız." ifadelerini kullandı.

Cezayir ile Türkiye'nin kardeş olduğunu söyleyen Erdoğan, "Siz bizim kardeşlerimizsiniz. Dostluktan öte bir dayanışmamız var. Bu çerçevede bir şey daha söylemek isyiyouz. Aramızdaki vizelerin artık kaldırılması lazım. Biz bunun da görüşülmesini istiyoruz." şeklinde konuştu.

Türkiye'nin karşılıklı olarak 70 ülke ile vizeleri kaldırdığını aktaran Erdoğan, "Peki Cezayir'le neden kalkmasın. Yani Cezayirli kardeşim elini kolunu sallaya sallayan Türkiye'ye girmeli. Türkiye'den benim vatandaşım elini kolunu sallaya sallaya Cezayir'e girmeli. Bunu yaptığımız zaman turism noktasında ciddi patlama olacaktır. Kaplerimiz arasında nasıl hiçbir engel yoksa, aynı şekilde sınırlamızdaki engelleri de kaldırmalıyız." dedi.

ESAD KATLİAMDA BABASINI AŞTI

Konuşmasında Filistin konusuna da değinen Erdoğan, "Türkiye olarak Filistin'de sürdürülebilir ve adil bir çözüme ulaşmasını hedefleyen her türlü uluslararası girişimi destekliyoruz. İsrail bölgede istikrar ve güvenliğin adil ve kapsamlı bir barışla tesis edilebileceğini artık idrak etmelidir. Barış sürecinin ileriye taşınabilmesi için bölgenin ve tüm düyanın İsrail'i bu yönde bir tercih ortaya koyması yönünde zorlamsı gerekmetedir." dedi.

"Komşumuz Suriye haklının da demokratik rejime geçme yönünde verdiği mücadeleye kuvvetli desteğini gerek ikili planda, gerek uluslararası düzeyde sürdürüyoruz, sürdürüceğiz." Erdoğan, "Suriye'de şiddetin bir an önce durması ve halkın meşru taleplerinin karşılanması konsunda destek vermek uluslarası toplumun görevidir. sorumluluğunudır." ifadelerini kullandı.

Suriye'de 100 bin insanın öldürüldüğünü söyleyen Erdoğan, "Şu anda babasını aştı. Ama Humus'ta baba katliamı yaptı, burada da aynen oğlu şimdi bu katliamı fazlasıyla yapıyor. Ve bu iş affedilir bir olay değil. Tabii ki bunun bedelini er veya geç ödeyecektir. Mazlumun ahı yerde kalmaz. Bu muhakkak ödenecektir."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ortak tarihimizden gurur duyuyoruz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN