Türkiye'nin en iyi haber sitesi

"Babasını aşan Esad bedelini ödeyecek"

Giriş Tarihi: 5.6.2013

Cezayir'e geçen Başbakan Erdoğan Suriye halkına desteğin süreceğini belirterek, Esad'ı eleştirdi Erdoğan "Babası Humus'ta katliam yaptı. Oğlu fazlasıyla yapıyor. Bu iş affedilir bir olay değil"dedi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Komşumuz Suriye halkının demokratik rejime geçme yönünde verdiği mücadeleye kuvvetli desteğimizi, sürdürüyoruz, sürdüreceğiz" dedi. Fas'tan Cezayir'e geçen Erdoğan, Suriye'de şiddetin bir an önce durması ve halkın meşru taleplerinin karşılanması konusunda destek vermenin uluslararası toplumun en başta gelen görevi olduğunu ifade etti. Cezayir Milli Halk Meclisi'ne hitap eden Erdoğan Türkiye'nin ekonomik başarısının altında tüm dünya ülkeleri ile kurulan dostluk ve karşılıklı fayda esasına dayalı politikaların yattığını ifade etti. Erdoğan, "Önemli işbirliği ortaklarımızla tesis ettiğimiz Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi mekanizmalarıyla bu ülkelerle diyaloğumuzu kurumsal çerçeveye oturtmayı sürdürüyoruz" dedi. Erdoğan şu mesajları verdi:

* DEMOKRASİ İLE SAĞLANIR: Kuzey Afrika ve Ortadoğu'da tarihi dönüşümlere şahitlik ediyoruz. Tunus, Mısır ve Libya'da, anayasal demokratik sisteme geçiş yolunda önemli ilerlemeler kaydediliyor. Tabii ki zorluklar var ama ben inanıyorum ki buraların halkı bu işi aşacaktır. Barış içinde kalkınmanın en iyi yolu demokrasidir.
* ESAD BEDELİNİ ÖDEYECEK: Komşumuz Suriye halkının da demokratik rejime geçme yönünde verdiği mücadeleye kuvvetli desteğimizi, gerek ikili planda gerek uluslararası düzeyde sürdürüyoruz, sürdüreceğiz. Suriye'de şiddetin bir an önce durması ve halkın meşru taleplerinin karşılanması konusunda destek vermek uluslararası toplumun en başta gelen görevidir, sorumluluğudur. Düşünebiliyor musunuz, 100 bin insan burada öldürülmüş vaziyette. Ve şu anda babasını aştı. Hama Humus'ta baba katliam yaptı, burda da aynen oğlu, şimdi bu katliamı fazlasıyla yapıyor. Bu iş affedilir bir olay değil. Tabii ki bunun bedelini er veya geç ödeyecektir.

İŞ ADAMLARINA MÜJDE
Daha sonra Türkiye-Cezayir İş Forumu'na katılan Erdoğan Cezayir'de Türk işadamlarına teminat mektubu müjdesi verdi. Erdoğan, "Teminat mektupları konusunda da Merkez Bankaları Başkanlarımız çalışmalarını yapacaklar ve Türk bankalarının teminat mektupları Cezayir'de geçerli hale gelecek" dedi.

SELLAL: ADINIZ GİBİ İYİ BİR İNSANSINIZ
Cezayir Başbakanı Abdulmalik Sellal İş Forumu'nda yaptığı konuşmada Başbakan Erdoğan'ı ülkelerinde ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getirirken, "Adınız Tayyip. Tayyip iyilik demek, güzel bir insan demek. Tayyip de Tayyib. Adınız gibi güzel iyi bir insan" dedi. Sellal tarihi bağlara vurgu yaptığı konuşmasında, geleceğe daha iyi ilişkiler bırakmak istediklerini dile getirdi. Sellal özellikle Türkiye'nin teknolojik tecrübesinden yararlanmak istediklerini söyledi.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"Babasını aşan Esad bedelini ödeyecek"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN