Bölgede çekilme sorunsuz sürüyor

Uludere Karaçalı Üs Bölgesi'nde açılan 'taciz ateşi' yürekleri ağızlara getirdi. Sivil örgütler Karaçalı'da tampon oluştururken, çekilme sorunsuz sürüyor

Giriş Tarihi: 5.6.2013
Türkiye-Irak sınırı üzerinde Karaçalı Üs Bölgesi'nde açılan taciz ateşinin ardından gözler çekilme sürecine çevrildi. Uludere'ye yakın Karaçalı Tepesi'ndeki olayın ardından İzleme Komisyonu sınıra gitti. Gerilimin sınırdan çıkan bir grup PKK'lı ile askerin karşı karşıya gelmesiyle yaşandığı öğrenildi. Sivil örgütler ve vatandaşlar Karaçalı Tepesi'nde gerilimin tırmanmaması için önceki akşam ateş yaktı, nöbet tuttu. Sınırdaki askeri karakol ve üs bölgeleri rutin olarak gözetleme çalışmalarını sürdürürken, örgüt üyeleri sessiz çıkışa devam ediyor. Kuzey Irak sınır bölgelerinde insansız hava araçları da keşif ve gözetleme uçuşlarını sürdürüyor. İzleme Komisyonu ise Derecik, Zerza, Şehidan, Şeytan Üçgeni ve Çarçela bölgelerinde çekilmeyi yerinde izliyor.

3 HAFTADA 400 KİŞİ ÇIKTI

BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, olayı "kısa bir gerilim" olarak değerlendirerek "Küçük ancak tedirgin edici bir vakaydı. Umarım bir daha olmaz" dedi. Demirtaş, 'şimdi önemli olanın demokratik yasal reformları konuşulması olduğunu' söyledi. Öte yandan PKK, sınırı 6 grubun daha geçtiğini, 3 haftalık süreçte 400'ü aşkın örgüt üyesinin Kandil'deki kamplara döndüğünü açıkladı. Türkiye'deki bin 600'e yakın örgüt üyesi de çıkışı hızlandırdı. Adalet Bakanı Sadullah Ergin ise İmralı ziyaretinin bir hafta içinde gerçekleşebileceğini söyledi.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bölgede çekilme sorunsuz sürüyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN