Çocuğuna mezar kazarken...

Giriş Tarihi: 5.6.2013 10:50 Güncelleme Tarihi: 5.6.2013 12:03

Şırnak'ın Cizre ilçesinde dün serinlemek için girdiği nehirde boğulan 16 yaşındaki İbrahim Aslan'ın toprağa verilmesi sırasında yapılan 2 ayrı kazıda elbiseleriyle gömülmüş kemikler bulundu.

Şırnak'ın Cizre ilçesinde Dicle Nehri'nde boğulan 16 yaşındaki İbrahim Aslan'ın defni için iki ayrı yerde yapılan kazılarda elbiseleri ile gömülmüş iki kişiye ait kemik parçalarının bulunmasının ardından devam eden kazıda bir bebeğe ait elbise ve kemik parçaları bulundu. Vatandaşların durumu yetkililere bildirmesi ile birlikte Cizre Cumhuriyet Başsavcılığı mezarlıkta kazı çalışması başlattı. Kazı çalışmaları gece geç saatte sona erdi.

Dün arkadaşı ile birlikte serinlemek için girdiği Dicle Nehri'nde boğulan 16 yaşındaki İbrahim Aslan'ın cenazesinin defnedilmesi için Asri Mezarlığı'nda kazı çalışmaları yapılırken, mezar için kazılan iki ayrı yerde elbiseleri ile gömüldüğü tespit edilen biri kadın, biri bebek ve biri erkek olmak üzere 3 kişinin kemiklerine rastlanıldı. Kemiklerin çıkmasının ardından Cizre Cumhuriyet Başsavcılığı talimatı ile bölgede güvenlik önlemleri alınarak kazı çalışmaları genişletildi. Gece geç saatlere kadar süren kazılarda başka kemiğe ulaşılmaması üzerine çalışmalar sona erdi.

Cizre Asri mezarlığında yapılan kazı çalışmaları ile ilgili gazetecilere açıklamada bulunan Avukat Sertaç Özkan, defin sırasında insan giysilerinin bulunduğunu belirterek, "Bir defin işlemi sırasında belediye ekiplerimiz, kazı esnasında bazı elbise parçalarına ulaştılar. Bunun üzerine konuyu bize söylediler. Biz de Cumhuriyet Başsavcılığı'na haber verdik. Bunun üzerine kazı çalışmaları başladı. Şuan çalışmalar devam ediyor. Şimdiye kadar ulaştığımız 2 ceset, daha fazla da olabilir. Hala kazı devam ediyor. Bakalım artık oradan ne çıkacak? 2 mezar açtık, mezar eski bir mezara benziyor. Muhtemelen 1990'lı yıllara ait sivil elbiseler. Kemiklerin kime ait olduğu konusunda şu an bilgi vermek mümkün değil." dedi.

Kazı çalışmalarında bulunan kemik ve elbiseler ile ilgili açıklama yapan Şırnak Baro Başkanı Avukat Nuşirevan Elçi, yapılan kazı çalışmaları neticesinde, biri kadın, biri bebek ve biri erkek olmak üzere 3 kişiye ait kemik ve elbiseler çıktığını söyledi. Elçi, "Bugün Cizre'de boğularak hayatını kaybeden bir genç için mezar yeri açılmak istenirken kemik ve elbise bulundu. İlk açılan mezar yerinde oluşan şüphe üzerine hemen yanındaki boş alanda da kazı çalışmaları yapıldı ve oradan da kemik ile elbise çıktı. Belediye görevlilerinin baromuza başvurası ile birlikte biz de Cizre Cumhuriyet Başsavcılığı'nı bilgilendirerek olaya el koymasını talep ettik. Cizre Cumhuriyet Savcısı ve baromuza kayıtlı avukatlarla beraber bölgede incelemeler yaptık. Yapılan kazılar daha da derinleştirilerek birinci mezarda erkek elbisesi ve bir erkeğe ait kemikler tespit edildi. İkinci mezarda da bir kadın elbisesi ve bir bebeğe ait elbise diyebileceğimiz bez parçası ile birlikte bir kadın ve bebeğe ait kemik parçaları bulundu. Daha sonra da mezarın yanında da kazı çalışmaları başlatıldı ancak başka bir kemik parçası veya başka bir şeye ulaşılmadığı için çalışmalar sonlandırıldı. Tabi ki bu elde edilen kemik ve elbiseler de adli tıp kurumuna incelenmek üzere gönderilecektir" dedi.

1990'lı yıllarda yaşanan faili meçhul cinayetler sırasında bulunan cesetlerin, sahipleri bulunmadığı için bu mezarlığa rastgele gömüldüğü, bulunan kemiklerin bunlara ait olabileceği iddia edildi.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çocuğuna mezar kazarken...
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN