Önder: Artık bu iş şölene dönüşmeli

Giriş Tarihi: 5.6.2013
BDP İstanbul milletvekili Sırrı Süreyya Önder, Başbakan vekili Bülent Arınç ile Başbakanlıkta görüşmesinin ardından Cumhurbaşkanlığı Köşk'üne çıktı, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile 1 saat görüşen Önder çıkışta yaptığı açıklamada şunları söyledi:

FARKINDALIK OLUŞTU

Demokratik süreçlerin süratle devreye girdiği halktaki oluşan farkındalığın devlet ve hükümet nezdinde oluşmaya başladığını gördüm. Kolektif bir akla ihtiyaç var. Sayın Arınç, parka dönük meselede kenti de karar sürecine katan bir süreç başlatacağını söyledi. Bu çok olumlu bir gelişmedir. Polis tarafından vuku bulan bu güç kullanımına dönük süratle adli idari cezai soruşturmaları başlattıklarını ve süreci tamamlayacaklarını söyledi.
İlk gününden yıkımın önünde duran ve sürecin içinde olan o bölgenin vekili sıfatıyla bu görüşmeleri yürüttüm. Arkadaşlarımın direnişini kutluyorum. Bundan sonra ancak şunu önerebilirim. Süreci halkın denetleme refleksi gelişti. Devlet boyutunda da demokratik süreçler çalışmaya başladı. Direnişte bir santim geri adım atmayan halkın kararlarını önplanda tutan biri olarak ifade ediyorum. Budan sonrası şölene dönüşmelidir. Ben hiçbir eyleme çekilin çağrısı yapmam. Ama şunu önerebilirim: Kesinlikle demokratik ve barışçıl bir biçinde yürütmeliyiz bu direnişi. Bunu hırpalayacak her türlü iş mücadelemizin anlamını hırpalamaktır. İstanbul Valisi (Hüseyin Avni Mutlu) derhal soruşturma açılması gereken insanların başında geliyor. Suç duyurusunda bulunacağız. ANKARA
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Önder: Artık bu iş şölene dönüşmeli
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN