Sınırdaki timlere ateş açıldı

Giriş Tarihi: 5.6.2013 15:23 Güncelleme Tarihi: 7.6.2013 11:11

Suriye-Türkiye hududunda son 2 günde askeri timlere 100'den fazla ateş açıldı.

Genelkurmay Başkanlığı, yaşanan bu gelişmede personellerin zayiat görmediği bilgisini verdi.

'ndan alınan bilgiye göre 3-4 Haziran tarihlerinde Türkiye-Suriye sınırındaki Hatay sınırına yakın bölgelerinde denetim faaliyeti yapan askeri birliklere ateş açıldığı öğrenildi. Açılan ateş sonucu her hangi bir yaralanmanın olmadığı, ateşe karşılık olarak Türk askerilerinin misli ile yanıt verdiği öğrenildi.

Asi Nehri üzerinden gerçekleştirilen kaçakçılık faaliyetlerinin önüne geçilebilmesi için sürdürülen sıkı takip sonucu köşeye sıkışan kaçakçılar hedef gözetmeksizin ateş açarak sınır ihlalini sürdürüyor.

Alınan bilgiye göre, eski Hacıpaşa Hudut Karakolu ile Hacıpaşa köyü arasındaki bölgede; Suriye tarafından ve miktarı tespit edilemeyen kişilerin saat 22.35 sularında, kaçakçılık faaliyetlerine engel oldukları düşüncesiyle, bölgede görevli askeri timlere kaleşnikof ve av tüfekleriyle 25-30 el ateş açtı. Açılan ateşe askerde misli ile karşılık verdi. Karakoldan bölgeye sevk edilen 2 Taktik Tekerlekli Zırhlı Araç (TTZA) Timine de, yine Suriye tarafından 10-15 el ateş açılırken timler de ateşe karşılık verdi. Yine Kıyıgören Hudut Karakolu sorumluluk sahasında Asi Nehri kenarında Hatay İl Özel İdaresine ait iş makinesi ile yolların ıslah edilmesi işlemi yapılması esnasında, Suriye tarafında bulunan 5 şahıs yol düzeltmesi yapan iş makinesine hedef gözetmeksizin 10-15 el hafif silahlarla ateş açtı. Çalışma yapan iş makinesine yakın bir bölgede bulunan ve devriye faaliyeti icra eden Taktik Tekerlekli Zırhlı Araç Timi tarafından, Suriye tarafında ateşin geldiği bölgeye doğru ateşle karşılık verildi. Açılan bu karşı ateş üzerine, şahıslar Suriye içlerine kaçarak gözden kayboldu. Daha sonra olay yerine gelen devriye timi tarafından Asi Nehri üzerinde 40 adet mazot bidonu bulundu. Bulunan bidonların devriye timi tarafından alınmasını engellemek maksadıyla, Suriye tarafından bulunan 5 kişilik aynı grup, tim üzerine hedef gözetmeksizin hafif silahlarla 5-10 el ateş etti. Bunun üzerine askeri timler Suriye tarafından ateş gelen bölgeye 50 el ateş açılarak karşılık verdi. Suriye tarafında bulunan şahıslar açılan ateş üzerine, yine Suriye içlerine doğru kaçarak gözden kayboldu.

Ayrıca Türkiye tarafında bulunan Yazlık Mahallesi istikametinden, araçlarla kaçakçılık yaptığı değerlendirilen yaklaşık 15-20 şahsın, olay bölgesine gelerek timlere, taşlarla saldırıp, küfür ve hakaretlerde bulunduğu ifade edildi. TTZA Timi'nin karşı mukabelesi sonucunda bölgeye gelen şahısların olay yerinden araçlarını bırakarak kaçtıkları belirtilirken, şahısların araçlarında 47 bidon içinde yaklaşık bin 850 litre kaçak mazot ele geçirildi. Yine aynı gün Oğulpınar Hudut Karakolu sorumluluk sahasında saat 22.45'te, Suriye tarafında bulunan bir grup tarafından, hudut karakolu ve karakol civarında bulunan Zırhlı Personel Taşıyıcı ve Taktik Tekerlekli Araçlara hedef gözetmeksizin 60 el ateş edildiği öğrenildi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sınırdaki timlere ateş açıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN