Ayasofya için imza kampanyası

Giriş Tarihi: 6.6.2013 12:57

Anadolu Gençlik Derneği, Ayasofya Camisi'nin ibadete açılması için başlattıkları "İmzanla Zincirleri Kır’" kampanyasıyla 14 milyon 741 bin 543 imza topladı.

Anadolu Gençlik Derneği Genel Başkanı Salih Turhan, İlci Otelde düzenlediği basın toplantısında, Ayasofya Camisi'nin yeniden ibadete açılmasını isteyerek, "Ülkemizin tüm şehirlerinden toplanmış milyonlarca imzaya rağmen Ayasofya'nın cami olarak açılması talebini Sultan Ahmet Camisi'nde yer bulup bulmamaya bağlamak, kadim değerlerimizi, tarihimizi, uğruna şehitler verdiğimiz inancımızı ve insanımızın taleplerini tamamen tersinden okumaktır" dedi.

Fatih Sultan Mehmet'in, İstanbul'u fethettiğinde metruk bir halde bulunan Ayasofya'yı kendi parasıyla satın alıp camiye dönüştürerek vakfettiğini bildiren Turhan, Fatih'in vasiyetinde yer alan ''Ayasofya, kıyamete kadar cami olarak vakfedilmiştir. Kim vakfiyeyi değiştirirse Allah'ın, meleklerin, bütün insanların laneti onların üzerine olsun" ifadelerini aktardı.

Toplanan imzalara Türkiye'nin yanı sıra 40 civarında İslam ülkesinden de destek geldiğini vurgulayan Turhan, "Biz biliyoruz ve inanıyoruz ki yeryüzündeki tüm Müslümanlar hakkı üstün tutan bir medeniyetin yeniden dünyaya yön verebilmesi için İstanbul'a bakmaktadırlar. Ayasofya'nın yeniden cami oluşu tüm İslam dünyası için yeniden yükselişin muştusu olacaktır" diye konuştu.

Turhan, Ayasofya'nın 482 yıl boyunca secdelere ev sahipliği yaptığını, ancak 24 Kasım 1934 yılında, serbest seçimlerin yapılmadığı bir dönemde milli irade hiçe sayılarak Bakanlar Kurulu kararı ile müzeleştirildiğini ifade etti.

1931 yılında, Amerika'daki Bizans Enstitüsü ile Bulgaristan'da toplanan, Bizans Asarını İhya Kongresi”'nin Ayasofya'nın müze yapılması talebinde bulunduğunu söyleyen Turhan, Ayasofya'nın ibadete açılmasınının Fatih'in vakfiyesi, İstanbul'un fethi, milli iradenin tezahürü ve ülkenin bağımsızlığının gereği olduğunu savunarak, şunları dile getirdi:

"Anadolu Gençlik Derneği mensupları olarak fethin sembolü Ayasofya'nın bir an evvel camiye dönüşmesi için bir Nisan ayı sonlarında başlattığımız "İmzanla Zincirleri Kır" kampanyamız kapsamında 14 milyon 741 bin 543 imza desteğini arkamıza almış bulunarak bugün buradayız. Ülkemiz genelinde tüm şehirlerimizde bu kampanya yürütülmüş ve kampanyamız kısa bir süre içerisinde halkımızın yoğun bir teveccühü ile karşılanmıştır. Yediden yetmişe her kesimden insanımız bu meseleye sahip çıktığını attıkları imza ile göstermiştir. Ayasofya'nın yeniden cami olması noktasında halkımızın mutabakatı vardır. Kampanyamız sürecinde bir kez daha şahit olduk ki her şeye rağmen insanımızın hafızasında Ayasofya Camisi İstanbul'un fethinin sembolüdür, yine bu coğrafyanın insanı Ayasofya Camisi'ni Mescid-i Aksa'nın teminatı olarak, Kudüs'ün, Mekke'nin, Medine'nin teminatı olarak görmektedir."


TAKSİM GEZİ PARKI'NDAKİ OLAYLAR

Turhan, bir gazetecinin sorusu üzerine Taksim Gezi Parkı'nda yaşanan olayları değerlendirdi. Herkesin, tepkilerini meşru zeminde dile getirme hakkı oluduğunu söyleyen Turhan ancak illgal çalışmaları ve kamu mallarına verilen zararların kabul edilemeyeceğini belirtti.

Hiçbir gencin ötelenmemesi gerektiğini ve farklı düşüncelerin Türkiye'ye zenginlik katacağını söyleyen Turhan, amacından sapan gösterilerle ilgili uyararak, "Olayları değerlendirirken sadece yaşanılan ana bakmamak, arka planına, planlayıcılarına da bakmak lazım. Türkiye birilerinin arz-ı mevud toprakları hedefi içerisinde. Birileri Türkiye'de huzur istemez çünkü Türkiye'nin karışması Ortadoğu'nun karışması, Ortadoğu'nun karışması ise dünyanın karışması demektir" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ayasofya için imza kampanyası
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN