Türkiye'nin en iyi haber sitesi

BDP'den bir ilk

Uludere'de askerlerle PKK'lılar arasındaki gerilim sivil halkın araya girmesiyle önlendi. Askere canlı kalkan olan BDP'liler sabaha kadar da yerlerinden ayrılmadı

Giriş Tarihi: 6.6.2013
Şırnak'ın Uludere ilçesi Irak sınırındaki Gülyazı köyöne yakın olan Karaçalı tepesinde önceki gün askerlerle PKK'lılar arasında çıkan gerginlik, sivil halkın araya girmesiyle yatıştı. Önceki gün sabah saatlerinde iş makineleri ile yola çıkan askerlere bir grup PKK'lı tarafından taciz ateşi açıldı. Olayın duyulması ile bölgede bulunan Barış ve Demokrasi Partili (BDP) kalabalık bir grup, sınır hattına doğru yürüyüşe geçti. Askeri birliğin yanına giden BDP'liler, askerlerle konuştular ve tankların üstüne de çıktılar. BDP'liler geceyi de sınırda geçirdi. Sabahın ilk ışıklarıyla askeri yetkililerle görüşüp, askerlerin geri dönmelerini isteyen BDP'liler, çatışma yaşanmaması için kalkan olduklarını belirtti. Bunun üzerine sınırda bulunan askeri yetkililer, iş makinelerini geri çekti. Taciz ateşi açılan sınırın karşısındaki bölgede bulunan PKK'lılar da buradan ayrıldı. Gülyazı köylülerinden Ferhat Encü, çıkan kısa süreli çatışmada bir askerin şarapnel parçasından yaralandığını söyledi. BDP Parti Meclisi üyesi de olan Encü "7'den 70' kadar kadın, çocuk, genç hepimiz sınıra yönelip yeni bir çatışma yaşanmaması için gece boyunca nöbet tuttuk. Kimse bu süreci baltalayamaz" dedi.

TÜRK: TATLIYA BAĞLANDI
Mardin Bağımsız Milletvekili Ahmet Türk, Çözüm sürecinde çeşitli provokasyonların yaşanabileceğine dikkati çekti. Türk, bu gibi durumlara karşı herkesi uyanık olmaya davet etti. Türk, "Binlerce insanımız o alanlara gittiler, sorun çözüldü o tatsızlık tatlıya bağlandı. Burada bizim ortaya koyacağımız irade bu barış sürecine yapabileceğimiz katkıları güçlü hale getirmektir."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
BDP'den bir ilk
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN