Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'dan "" açıklaması

Türk Dil Kurumu (), Başbakan Erdoğan'ın Taksim olaylarına katılanlara yönelik söylediği "" sözünün ardından kelimenin tanımının değiştirildiği iddialarını yalanladı.

Giriş Tarihi: 6.6.2013 11:21 Güncelleme Tarihi: 7.6.2013 11:10
'dan yapılan yazılı açıklamada, yazılı ve sözlü basında, TDK sözlüğünde "çapulcu" kelimesinin anlamının değiştirildiği iddialarının yer aldığı belirtilerek, "Kurumun hazırladığı ve şu anda satışta olan 11. baskı Türkçe Sözlük 2010 yılında yayımlanmıştır ve bu sözlükte '' kelimesinin tarifi ne ise internet sayfamızdaki sözlüğümüzde yer alan tarif de aynıdır. Herhangi bir değişiklik söz konusu değildir" denildi.

TDK'nın Türkiye Cumhuriyeti'nin en köklü bilim kuruluşlarından biri olduğu vurgulanan açıklamada, "Sözlük hazırlamak elbette gündemi ve halkta, dolayısıyla dilde yaşanan değişmeleri yakından takip etmeği gerektirse de bir kelimenin sözlükte yar alan tarifinin değiştirilmesi, kazandığı yeni anlamların sözlüklere işlenmesi ani kararlarla yapılacak bir iş değildir. Türk Dil Kurumunun sözlüklerine halkta duyulan güvenin bu tarz yanıltıcı haberlerle zedelenmek istendiği görülmektedir" ifadelerine yer verildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
TDK'dan "çapulcu" açıklaması
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN