Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Başbakan'dan AB'ye sert sözler

Giriş Tarihi: 7.6.2013 15:37 Güncelleme Tarihi: 7.6.2013 19:07

Başbakan Erdoğan, Türkiye ve AB İçin Ortak Gelecek toplantısında konuştu.

Başbakan'ın konuşmasından satır başları:

26 Haziran'da açılacak 22.Fasıl sürecinin olağan seyrinde sürmesini bekliyoruz. AB süreci ile ilgili muhataplarımızın özeleştiri yapmasını bekliyoruz.

AB, Türkiye'ye verdiği sözleri tutmamaktan vazgeçsin. Türkiye asla kapıda bekletilecek bir ülke değildir. Türkiye'ye sırtını dönen Avrupa, kendi tarih değerlerine de sırtını dönüyor demektir.

Haksız vize rejimi Avrupa'yı zor durumda bırakmaya başladı. Vize rejimi AB müktesebatında yok.

AB, Türkiye'yi neden almadığını açıkca söylemelidir. Türk halkı, AB sürecinin neden bu kadar ağır gittiğini bilmek zorunda. Biz filen zaten AB'ye girmişiz. Gelin bunu resmiyete dökelim.

Üyelik sürecinin tek taraflı sürdürülmesi mümkün değil. AB'nin ikircikli tavrı halkı Birliğe karşı soğutmuştur.

Türkiye, Kıbrıs Rum Kesimi'nin engeli nedeni ile 23. ve 24. fasılları açamadı. Türkiye, pek çok noktada bazı AB ülklerinden daha iyi durumda.

Neden ülkemizden gazeteciler Almanya'da öldürülen 8 vatandaşımızla ilgili yargılama sürecini takip edemesin? Bunları söyleyince de, Erdoğan çok sert. Kusura bakmayın, ben gerçekleri söylemek zorundayım.

Taksim Gezi Parkı düzenlemesi bahanesiyle yaşananlar kimseyi farklı düşüncelere sevk etmesin. Burada korkunç bir yalan kampanyası var. Taksim Gezi Parkı'yla ilgili düşüncelerimi animasyonla 2011 seçimlerinden önce açıkladım. Çevre hassasiyeti olan kardeşlerime sesleniyorum, gelin bu Başbakanınızla ortaklık yapın. Ben çevreciliğin ne olduğunu bilirim.

Sheraton yapılırken neden onu engellemediler? Koç Üniversitesi ve yine başka bir üniversite yapılırken orman arazisinde on binlerce ağaç kesildi. Ben mücadele ettim. Yargı haklılığımızı teyid etti.

Terör sorununda da önemli adımlar attık. Gezi Parkı olayında da bir kısmı çözüm süreciyle ilgili durumu da buraya katmanın derdinde.

Çevreci olmak halkın hizmetinde olan araçları yakıp yıkmak değildir.

Bizim karşı olduğumuz vandallıktır, şiddettir. Demokrasi talebiyle karşımıza çıkacaklara canım kurban. Neymiş yapamadıklarımız anlatsınlar başım gözüm üstüne.

AKM'yi yıkıp uygun bir mimari ile dev bir opera binası yapalım. Yıktırmayız diyorlar. Ben projeyi seçim öncesi açıkladım. Halkın projeleri onayladığı için bize oy verdi.

Hilton'un arkasındaki yeşil saha biz karşı çıktığımız için korundu.

Demokratik taleplerini iletmek gayretinde olan vatandaşlarımızın dışında farklı tertipler içinde olanların ön planda olduğu görülüyor.

İçişleri Bakanı gerekli süreci işletiyor. Avrupa'da olsaydı bu tür olaylara daha sert müdahale edilirdi.

Türkiye, parlamenter sisteme sahiptir. Bizi millet getirdi, götürecekse de millet götürür. Milli iradeye yapılan saldırılara karşı asla boyun eğmeyiz. Biz yüzde 50 ile geldik ama yüzde 100'ün partisi olarak hizmet vermeye devam ediyoruz.

Gazetelere, uluslarası kuruluşlara parayı basmak suretiyle ilan verenleri, kaynak sağlayanları da biliyoruz. Bu da Türkiye'deki faiz lobisinin iktidarımıza karşı attığı adımlardır. Faiz lobisinin değil halkımızın dediği olacak.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Başbakan'dan AB'ye sert sözler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN