'Baskı gayretleri çatışmaların kaynağı'

Gül, Türkçe olimpiyatları için gelen çocukları kabulünde "Birbirini baskı altına alma gayretleri çok acıların ve çatışmaların kaynağı olmuştur" dedi

Giriş Tarihi: 8.6.2013
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, dünyanın dört bir yanından gelen çocuklara "saygı ve barış" mesajı verdi. Abdullah Gül ve eşi Hayrünnisa Gül dün Çankaya Köşkü'nde Uluslararası Türkçe Olimpiyatları etkinliğine katılmak üzere Türkiye'ye gelen öğrencileri kabul etti. Gül, "Bu faaliyetlerin başka bir önemi de gençler arasında barışın, kardeşliğin, dostluğun oluşması. Bu günkü gençler artık başka ülkelerde ne olup bittiğini görüyor. Bugün kimse doğduğu şehirde yaşamıyor. Dünyada barışın olması için farklı dil, din, inanış, kültürlerin birbirine saygı duyması, tanıması ve birbirleri ile huzur, barış içinde yaşaması lazım. O olmazsa birbirini baskı altına alma gayretleri çok acıların, çatışmaların kaynağı olmuştur" dedi.

'ŞEN OLASIN ÜRGÜP'
Törende Malavi'den bir öğrenci Yılmaz Erdoğan'ın okuduğu 'Etme' şiirini seslendirirken, Tunuslu kız öğrenci de 'Benzemez Kimse Sana' şarkısını söyledi. Kırgızistan'dan bir grubun Trabzon yöresi halk oyunlarını sergilediği törende Azerbaycanlı Demir Demirov, Gül'ün en sevdiği türkülerden biri olan 'Şen olasın Ürgüp' türküsünü seslendirdi. Gül ise "'Şen olasın Ürgüp' türküsünün de benim için seçildiğini fark ettim, teşekkür ederim. Asya'dan Afrika'ya kadar ülkelerde Türk okullarını ziyaret ediyorum. Başarılarınızı görüyorum. Kendi ülkenizin kültürü ile birlikte Türk kültürünü ne kadar iyi öğrendiğinizi, evrensel kültüre ne kadar aşina olduğunuzu görüyorum ve memnuniyet duyuyorum. Türk kültürü dünyanın önemli kültürlerinden birisi. Afrika'dan veya Asya'nın en uzak ülkelerinden Moğalistan'a kadar her yerde, batı ülkelerinde, Türkçeyi öğreteceksiniz. Türk kültürüne, Türkçeye Türkiye'nin tanıtılmasına ve ilişkilerin geliştirilmesine büyük katkınız olacağına inanıyorum" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Baskı gayretleri çatışmaların kaynağı'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN