Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Kaosun kimseye hayrı olmaz'

İçişleri Bakanı Güler, "Protestolar amacını aşan bir boyuta yöneldi. Gösterilerin bir an önce sonlandırılması için sağduyulu davranmaya herkesi davet ediyorum. Kaostan kimse bir şey elde edemez" dedi

, Taksim Gezi Parkı ile başlayan protesto sürecini değerlendirdi. Eleştiri hakkını kulllanmak isteyen vatandaşların arasına karışan provakatörlerin, eylemleri amacından çıkardığını, halkı polisle karşı karşıya getirdiğine dikkat çekti. Özellikle de sosyal medyada yanlı, yönlendirici, yine provakatif paylaşımların olayların büyümesine sebep olunduğunun görüldüğünü belirten Güler, "İşte böylesine müessif bir olay sonucu polisin kamu düzenini sağlamak için gerekli tedbirlere yönlenmesi sonucu bir kardeşimizi, kaybetmiş bulunuyoruz. Elbette yalnız polis değil, sivil vatandaşlarımızı da kaybettik. Antakya'da Abdullah Cömert kardeşimizi, İstanbul'da bir kardeşimizi bir trafik kazası sonucu kaybettik. Bunların hepsi bu tür karışıklıkların, gösterilerin sonucunda oluşan kaos ortamının yarattığı sıkıntılardır" dedi.

BİLGİ KİRLİLİĞİ VAR

Güler, protestoların amacını aşan bir boyuta yöneldiğini kaydederek, "İçeriden ve dışarıdan yoğun bir bilgi kirliliğiyle, ajitasyonla, yönlendirmeyle toplumsal tabanda derin yaralara yol açabilecek provokasyonlar da ortaya çıkarmakta. Hayatını kaybeden arkadaşlarımızın yarattığı acıyı bunların önemli bir örneği olarak gösterebiliriz. Hukuksuzluğu meşrulaştırma bir diğer boyutudur. Bir de toplumsal düzeyde bir çatışma ortamı yaratılmak ve bu ortam içerisinde karşı şiddeti de davet ederek, kaos ortamını genişletmek" diye konuştu. Güler, Adana ve Hatay gibi bölgelerde başka hassasiyetler de kaşınarak, toplumsal gerginliğin tırmandırılmaya çalışıldığını gördüklerini vurgulayarak, "Ben protesto boyutunu aşan bu gösterilerin bir an önce sonlandırılması için sağduyulu davranmaya herkesi davet ediyorum" diye konuştu. Demokratikleşme adımları atıldıkça, demokrasinin standartları yükseltildikçe özgürlük alanların daha da açılacağını anlatan Güler, şöyle devam etti: "Kaos alanlarından kimse bir şey elde edemez. Elde edilecek şeyin kimseye hayrı olmaz. Her seviyedeki vatandaşımızın sorumluluk içinde bu olaylarda Türkiye'nin geleceğine, marka değerine, büyüyen Türkiye'nin, bölgede güçlenen Türkiye'nin imajına zarar vermeyecek bir yaklaşımı sergilemelerini bekliyorum. Türkiye'de doğacak kargaşa ve kaosu herkesi doğrudan ve aynı şekilde etkiler.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Kaosun kimseye hayrı olmaz'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN