AK Parti MKYK sonrası açıklama

Giriş Tarihi: 8.6.2013 14:17 Güncelleme Tarihi: 8.6.2013 19:53

AK Parti Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) toplandı.

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, toplantının gerçekleştirildiği Sütlüce'deki AK Parti İstanbul İl Başkanlığı'na 13.55'te
geldi. Erdoğan'ı, Genel Başkan Yardımcısı Ekrem Erdem, Genel Sekreter Haluk İpek, İstanbul İl Başkanı Aziz Babuşcu ve partililer karşıladı.

Toplantı, Başbakan Erdoğan'ın başkanlığında saat 14.00'da başladı. Toplantının ilk kez İstanbul'da yapıldığı öğrenildi.

ERDOĞAN'A SEVGİ GÖSTERİSİ

Başbakan Erdoğan, il başkanlığına geldiği sırada AK Parti İstanbul İl Başkanlığı binası yakınındaki apartmanlarda oturan bazı vatandaşlar, ellerinde Türk bayrağı ve AK Parti flamalarını sallayarak, Erdoğan'a sevgi gösterisinde bulundu.

Bir balkona da "Ey sevgili sende anahtar vardır" yazılı döviz asıldığı görüldü.

Toplantı sonrası Hüseyin Çelik açıklama yaptı. İşte o kritik açıklamalar.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Hüseyin Çelik, erken seçim iddialarına ilişkin "Bu iddianın tamamen mesnetsiz, tamamen gereksiz, asparagas demeyeceğim ama hayal mahsulü olan bir iddia olduğunu ifade etmek isterim. Evet, önümüzde bir seçim var, o da malumunuz Mart 2014'tedir. Mart sonunda mahalli idareler seçimleri yapılacaktır. Daha sonra Ağustos ayında insanımız, ülkemiz Cumhurbaşkanı'nı seçecektir, 2015 Haziran ayında da genel milletvekili seçimi yapılacaktır. Artık Türkiye'de istikrar var, Türkiye'de siyasi istikrar var, AK Parti ile belirsizlikler ortadan kalkmıştır. Seçimlerin zamanında yapıldığı ve mutlaka zamanında yapılması gereken bir dönemdeyiz."

İstanbul il binasında toplanan AK Parti MKYK toplantısının ardından, AK Parti Sözcüsü Hüseyin Çelik, açıklamalarda bulundu. Çelik'in açıklamaları şöyle:

Gezi parkı meselesi nedeniyle olumlu atmosfer karartılmaya çalışılmıştır. Gezi Parkı'ndaki duyarlı tepkileri anladığımızı ilk gün söyledik. Orada ağaç katledilerek bildiğimiz tarzda bir AVM yapılırsa oraya ben de giderim dedim. Bu bir çevre duyarlılığı olmaktan çıkarıldı. Halkımız izliyor. Daha önce de belirli zamanlarda söyledik. Demokrasi vatandaş memnuniyetine dayanır. Bugüne kadar bu halk her zaman AK Parti kadrosunu ve liderini takdir etmiştir.

Demokratik tekileri her zaman anlamlı bulduk. Ama camı indirilen esnafı, devrilen ambulansları hiç mi görmüyoruz. 70 milyar gibi bir zarar meydana gelmiştir. Hayatını kaybeden insanlar olmuştur. Bunu maddiyatla telafi edemezsiniz. Masum bir hareketi bir vandalizme dönüştürenler millet vicdanında mahkum edileceklerdir. Başbakanımız birkaç çapulcu dedikleri bunlardır.

2011'de İngiltere'de benzer bir hadise meydana geldi. Polis bir vatandaşı öldürdü. Halk sokağa döküldü. O zaman da yakıp yıkanları İngiltere Başbakanı çapulcu olarak nitelendirdi.

Demokratik yollarla tepkisini koyanlara da çapulcu denilmiş gibi öfke kabartıldı. Sosyal medyada ne tür yalanların ortaya atıldığını, ne tür hakaretlerin havada uçuştuğunu takip ettik. Kendi kendimize zarar vermeyelim. Polis bizimdir, ülke bizimdir. Ak Parti'ye zarar verdiklerini zannediyorlar ama ülkeye zarar veriyorlar. Talebi olanlar, bir şeye itiraz edenler insanları elbette demokratik usullerle ortaya koymalarından rahatsız olmayız. Gösterici işi terör derecesindeki şiddete götürürse haklı olduğu konuda bile haksiz konuma düşer.

Çevre üzerinden birileri bizi eleştiriyorsa önce elini vicdana koymaları gerekiyor. AK Parti döneminde 2 milyardan fazla ağaç dikilmiştir.

Her şeye karşı çıkan hastalıklı bir zihniyet var. Bunların kimlerden oluştuğunu gayet iyi biliyorsunuz. İzmit'teki SEKA parkı, park haline getirildiği zaman hangi kıyametleri koparıldığını biliyorsunuz. Üçüncü köprü de yapılmasın, havalimanı da yapılmasın. Bunların kimin ekmeğine yağ sürdüğünü hep birlikte izleyelim. Biz 76 milyonun iktidarıyız. Sayın Başbakanımız 11 yıldır bu ülkede başbakanlık yapmaktadır. İnsanların şahsi tercihleri, inançları bizim için saygıdeğerdir. Eğer bu konuda algı sıkıntısı varsa bunları gidermeye de her zaman hazır olduğumuzu söyledik.

İçki düzenlemesi yasak olarak sunulduysa burada iyi niyet aranamaz. ABD'den gelenler yasaklamışsınız dediler, içki yaşının 18 olduğunu söylediğimde hayret ettiler.

12 Eylül 1980 darbesindne önce kaşınan bazı hassasiyetler bugünlerde tahrik ediliyor. Bazı illerimizde mezhep çatışmasına dönebilecek kışkırtmalar yapılıyor. Biz herkesin mezhebine saygı duyarız. Sükunetle, çocuklarımızın geleceğine zarar vermeyecek şekilde yolumuza devam etmeliyiz.

Muhsin Ertuğrul tiyatrosu yıkılacağı zaman birileri kıyamet kopardı. Yeni halini görenlerin pişman olması lazım.

AKM, depreme karşı dayanıksızlığını ortaya koymuş. Daha özgün bir mimari olarak yeniden açılmasının kime ne zararı var.

Bu istemezükçü lobi 1. köprüye de karşı çıkmıştır. Bugün iftihar kaynağı olan ne kadar eser varsa hepsine karşı gelmişlerdir.

CHP'yi sorumluluk içinde takip etmeye davet ediyoruz. Kendine sivil toplum diyen ve bu hareketlerin kışkrrtıcı olan bir takım kuruluşlar var. Dükkanı, camı çerçevesi parçalananlardan özür borçları yok mu? CHP sandıkta bulamadığını sokakta aramamalıdır. 63 yıldır milletin vicdanında mahkum ediliyorsunuz.

Son Taksim düzenlemesi birden orataya çıkmış gibi lanse ediliyor. İstanbul'un çılgın projeleri arasında takdim edilen bir projedir. Topçu Kışlası hariç unsurlar oybirliği ile belediye meclisinden geçmiştir. Tutarlı olmak lazım.

Hadiseleri değerlendiririz, halkın takdiri de önemlidir. Değerlendirmelerimizi yapar yine milletle olan yolculuğumuza devam ederiz.

MKYK'da erken seçim gündeme gelmemiştir. Bugün erken seçime ihtiyaç yok. Parlamento saat gibi çalışıyor. Hükümet saat gibi çalışıyor. Dünya ekonomik krizle kasıp kavrulurken Türkiye'de işler yolunda gidiyor. Erken seçimi gerektirecek hiçbir şey yok. Sokaklarda yürüyüş yapılıyor diye bugün seçim yapılmaz.

Talebini dile getiren vatandaşımız bizim korumakla yükümlü olduğumuz vatandaşımdır. Ortalığı tahrip eden, polise taş atanların da bunun karşılığını görmesi gerekiyor. Polis de yaparsa yanına kar kalmamalıdır. Canına malına zarar veren, kamu malına zarar veren de hesap vermesi gerekiyor.

Süreç hükümetin kontrolü altındadır. Aklı selim hakimdir, bizimle meselesini paylaşmak isteyen herkese gönlümüz de kapımız da açık. Birilerinin kellesi isteniyorsa bunu vermeyiz. Görevini yapan insanların sabah akşam kellesinin istenmesi doğru değil.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
AK Parti MKYK sonrası açıklama
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN