Bakanlar Kurulu toplandı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlığında gerçekleştirilen Bakanlar Kurulu toplantısı saat 13.22'de başladı. Bakanlar Kurulu, Başbakanlık Yeni Bina'da toplandı.

Giriş Tarihi: 10.6.2013 15:15 Güncelleme Tarihi: 10.6.2013 15:16
İç ve dış gelişmelerin ele alınacağı toplantıda, en önemli gündem maddesi "Gezi Parkı" protestoları olacak. Taksim'deki Gezi Parkı'nda ağaçların kesilmesine yönelik başlayan protesto gösterileri 14. gününde devam ederken olaylar birçok ilde de aralıksız sürüyor. Gezi Parkı gösterilerinin geldiği nokta ve bundan sonra nelerin yapılacağı konusu Bakanlar Kurulu'nda geniş bir şekilde değerlendirilecek. Dış basında da geniş yankı bulan eylemlerin kapsamlı bir şekilde masaya yatırılacağı toplantıda ayrıca eleştirilere neden olan polisin sert tavrı da gündeme gelecek. Öte yandan toplantıda AK Parti MKYK toplantısından çıkan Ankara ve İstanbul'da iki miting yapılması kararının da değerlendirilmesi öngörülüyor.

Toplantıda, İçişleri Bakanı Muammer Güler, Gezi Parkı gösterilerinde yaralanan, hayatını kaybeden ve gözaltına alınanların sayısına ilişkin bakanları bilgilendirecek, protestoların ekonomik boyutu konusunda da ilgili bakanlar değerlendirmelerde bulunacak.

Başbakan Erdoğan'ın geçen hafta yaptığı Kuzey Afrika temaslarının da ele alınacağı toplantıda 11 Mayıs'ta Hatay'ın Reyhanlı İlçesi'nde meydana gelen saldırılar da önemli bir gündem maddesi olacak. Suriye'de yaşananlar da toplantının öncelikli gündem maddeleri arasında yerini alacak.

Bakanlar Kurulu'nda ele alınacak konulardan bir diğerini ise çözüm sürecinde gelinen aşama ve bundan sonra izlenecek yol oluşturacak. Toplantıda ayrıca Türkiye sınırları dışına çekilmeye devam eden PKK'ya ilişkin gelişmeler ve Akil İnsanlar Heyeti'nin sürdürdüğü çalışmalar üzerinde de ayrıntılı şekilde durulacak. BDP heyetinin İmralı'da Abdullah Öcalan gerçekleştirdiği son görüşmenin de toplantının gündemine gelmesi bekleniyor.

Toplantının diğer gündem maddeleri ise AB gelişmeleri ile ekonomi ve yeni anayasa çalışmaları olacak.

Toplantının ardından Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, bir basın toplantısı düzenleyerek alınan kararları açıklayacak ve gazetecilerin sorularını yanıtlayacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bakanlar Kurulu toplandı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN