Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Resmen suikast

28 Şubat İddianamesi'nde yer alan belgelere göre Turgut Özal, Muhsin Yazıcıoğlu, Eşref Bitlis gibi isimler doğal yoldan ölmedi.

Giriş Tarihi: 10.6.2013 09:44 Güncelleme Tarihi: 10.6.2013 13:59
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında hazırlanan ve Ankara 13. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilen 28 Şubat İddianamesi'nde önemli bilgiler ortaya çıktı. Dönemin Genelkurmay Psikolojik Harekât Dairesi Başkanı Oğuz Kalelioğlu'nun ikametgahında ele geçirilen bilgi ve belgeler ise iddianameye girdi. Bu belgelerde Camilerin Diyanet İşleri Başkanlığı'na devir ve kontrol altına alınması konulu bir bölümün de yer aldığı öğrenildi.

HEPSİ ÖLDÜRÜLDÜLER

Gizli 2 sayfadan oluşan 'Güneş Psikolojik Harp Planı' da bulundu. Aramalarda hacca giden milletvekillerinin isim ve partilerinin bulunduğu belge ele geçirildi. Dönemin Genelkurmay Psikolojik Harekât Dairesi Başkanı Oğuz Kalelioğlu'nun ev aramasında elde edilen 77'den 83'e kadar numaralandırılan 'Sayın Komutanım' ibaresi ile başlayan ve son sayfasında 'Arz ederim' ibaresiyle son bulan el yazısı dökümü bulundu. Listede suikasta kurban giden sivil ve askerlerin isimleri şöyle: Turgut Özal, Alparslan Türkeş, Muhsin Yazıcıoğlu, Adnan Kahveci, Ahmet Taner Kışlalı, Necip Hablemitoğlu, Uğur Mumcu, Abdi İpekçi ve Hrant Dink, Oramiral Kemal Kayacan, Orgeneral Adnan Ersöz, Korgeneral Hulusi Sayın, Korgeneral İsmail Selen, Tuğgeneral Bahtiyar Aydın ve Orgeneral Eşref Bitlis.


KILIÇDAROĞLU DA VAR

28 Şubat iddianamesinde, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun SSK dönemine ilişkin suçlamalar da yer alıyor. İddianamede, personel alımlarında bölücü, mezhepçi, örgüt mensubu, sabıkalı yandaşlara, akrabalara, hemşehrilere öncelik verildiği ve alımlarda her türlü hile ve yolsuzluğa başvurulduğu vurgulanıyor.


HÜKÜMET DEVİREN BİR ÇALIŞMA GRUBU

28 Şubat İddianamesi'nde, Çevik Bir'in talimatıyla hükümeti devirmek üzere bir çalışma grubu kurulduğu ortaya çıktı. Genelkurmay Başkanlığı antetli CD'den elde edilen bilgilerde "DYP'nin hükümetteki oy potansiyelini kırmak örtülü yapılmalıdır. Hükümetin, RP'nin yumuşak karnını tespiti, söylenen ve yapılan arasındaki çelişkiler, ahlaki anlayışlarının çürüklüğü, DYP liderlerinin sağladığı menfaatler" tedbirler olarak yer alıyor.


TAKUNYALI ASKERLER

Oğuz Kalelioğlu'nun ikametgahında TBK'daki Alevi yapılanmasıyla ilgili belge de ele geçirildi. Tutanakda Alevi yapılanmayı anlatan şahıslar hakkında bilgiler veriliyor. Alevi olmayan ama başarılı olan komutanların ise 'takunyalı, tarikatçı' diye yıpratılıp yükselmesinin engellenmesi isteniyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Resmen suikast
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN