AKM'deki pankartlar indirildi

Giriş Tarihi: 11.6.2013 09:10 Güncelleme Tarihi: 11.6.2013 09:44

Polis ekipleri, göstericiler tarafından kurulan barikatları kaldırarak Taksim Meydanı'na çıktı. Gezi Parkı'ndakilere müdahale olmazken, Anıta ve Atatürk Kültür Merkezi'ne asılan afişler kaldırıldı.

Saat 7.30'dan itibaren Gümüşsuyu ve Harbiye yönünden toma ve akreplerle Taksim Meydanı'na girdi. Sadece pankartların indirileceğini, göstericilere dokunulmayacağını, Gezi Parkı'na girilmeyeceğini sürekli anons eden polise Gezi Parkı'nda bulunan göstericiler havai fişek, taş, molotof kokteyli ve şişe atarak karşı koydu.

Güvenlik güçlerinin erken saatte girdiği Taksim meydanında Atatürk anıtındaki pankart, flama, bayrak ve posterleri temizledi. Anıtta sadece Türk Bayrağı ve Atatürk posteri bırakıldı.

Polisin Gezi Parkı'na ve göstericilere dokunulmayacağına ilişkin anonslarına karşılık Gezi Parkı'nda bulunan bir grup güvenlik güçleri aleyhine protestolara başladı. Polise havai fişek, taş, molotof kokteyli ve şişelerle karşı çıkan göstericilere biber gazı ve tazyikli suyla müdahale etti. Bu sırada polis tarafından "Gazdan etkilenen arkadaşlardan özür dileriz... Aranızdaki marjinalleri ayırın... Gezi Parkı etkinliklerine devam edin... Size hiçbir şekilde zarar vermek istemiyoruz" anonsları yapıldı.

PROVOKATÖRLER İŞ BAŞINDA


İSTANBUL VALİLİĞİNDEN AÇIKLAMA

İstanbul Valiliği, Taksim'de bulunan afiş ve flamaların kaldırılacağını açıkladı.

Sabah saatlerinde valilikten bir basın açıklaması yapıldı. Açıklamada; "Gezi Parkı'nda çevreci bir sahiplenme ile başlamış olan gösterilerin, bilahare ulaşmış olduğu nokta bütün milletimizin derin kaygı ve üzüntülerine neden olmuştur. Bu kapsamda; Gezi Parkı'nda ve Taksim'de, ağırlıklı olarak geceleri toplanmalar sürmektedir. Mevcut durumun; demokratik tutum ve davranışlarla sürdürülmesinde hiçbir engel, kısıtlama söz konusu değildir. Ancak, özellikle Atatürk Anıtı'mız ile Atatürk Kültür Merkezi binasını tamamen örten farklı döviz, pankart, afiş, flama ve resimler görünüm olarak toplumsal tepkilere, ciddi eleştirilere ve hoşgörü hudutlarını zorlayan tutumlara sebebiyet vermektedir. Bu olumsuzlukların yanı sıra, bir kamu binası olan Atatürk Kültür Merkezi adeta işgal altında gibi bir görünüme büründürülmektedir. Bu durum, binanın inşaat mahalli olması nedeniyle buraya zaman zaman giren göstericiler açısından çökme ve düşme risklerini de beraberinde getirmektedir. Bu münasebetle; ülkemizin imajını dünya kamuoyunda da olumsuz etkileyen, toplumumuzda tepkilere sebebiyet veren, aynı zamanda gezi parkında bulunanların da mesaj ve gayesiyle aslında uyuşmayan, hatta çelişen bu görüntülerin kaldırılmasına karar verilmiştir. Bu nedenle; Bu sabah saat 08.00'dan itibaren güvenlik birimlerimiz sadece bu pankart, döviz ve resimlerin kaldırılmasına yönelik bir çalışma yapacaklardır. Bu çalışmanı Gezi Parkı'na ve Taksim'e yönelik bir boyutu kesinlikle yoktur. Gezi Parkı ve Taksim'de bulunan hiçbir kişi veya gruba yönelik bir faaliyet söz konusu olmayacaktır. Bu kapsamla sınırlı olmak üzere yapılacak çalışmada güvenlik birimlerimize yardımcı olunması, her türlü yanlış anlama ve yorumlara sebebiyet verecek propagandalara itibar edilmemesi önem arz etmektedir" denildi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
AKM'deki pankartlar indirildi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN