Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Alkol Düzenlemesi Yasası'na Cumhurbaşkanı Gül'den onay

Giriş Tarihi: 11.6.2013
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, alkol ile ilgili düzenlemeleri de içeren yasayı onayladı. Gül'ün özellikle 22.00-06.00 saatleri arasında perakende alkol satışının yasaklanmasına ilişkin hükmü yeniden görüşülmek üzere Meclis'e geri gönderebileceği öne sürülmüştü. Ancak, Köşk kaynaklarından edinilen bilgilere göre, alkol satışıyla ilgili yeni düzenlemenin anayasaya uygunsuzluğu tespit edilmedi. 14 gün boyunca Gül'ün hukukçularına incelettirdiği yasa tasarısı dün akşam saatlerinde Köşk'ten onay aldı. ANKARA

Yasa neler getiriyor?
* 22.00-06.00 saatleri arasında alkol satışı yasaklanacak.
* Yasa kapsamına giren ürünlerin perakende veya açık olarak satışının yapıldığı yerler ile dershaneler, öğrenci yurtları ve ibadethaneler arasında kapıdan kapıya en az yüz metre mesafenin bulunması zorunlu olacak.
* Alkollü içkilerin reklamı ve tüketicilere yönelik tanıtımı yapılamayacak.
* Televizyonlarda yayınlanan dizi, film ve müzik kliplerinde alkollü içkileri özendirici görüntülere yer verilemeyecek.
* 18 yaşın altındakilere içki satışı yapılamayacak.
* Alkollü içkilerin ambalajı üzerine zararlarını belirten Türkçe yazılı uyarılar veya mesajlar konulacak.
* Meskun mahaller ve konaklama yerleri hariç olmak üzere, otoyollarda ve devlet karayollarındaki yapı ve tesislerde alkollü içki satışına ve tüketimine izin verilmeyecek. Öğrenci yurtları, sağlık hizmeti verilen yerler, spor müsabakası yapılan stadyum ve kapalı spor salonları, her türlü eğitim ve öğretim kurumları, kahvehane, kıraathane, pastane, briç salonlarında alkollü içkilerin satışı yapılamayacak.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Alkol Düzenlemesi Yasası'na Cumhurbaşkanı Gül'den onay
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN