Polis Taksim Meydanı'na girdi

Giriş Tarihi: 11.6.2013 08:04 Güncelleme Tarihi: 11.6.2013 09:52

Polis ekipleri, göstericiler tarafından kurulan barikatları kaldırarak Taksim Meydanı'na çıktı. Gezi Parkı'ndakilere müdahale olmazken polise direnen gruplara biber gazı atıldı.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı ekipler, saat 07.30 sıralarında Taksim Meydanı'na çıktı. Barikatlar çevresinde toplanan, polise taş ve bilye atan gruba polis müdahale etti. Gümüşsuyu Caddesi'nden gelen polisler kısa sürede Cumhuriyet Anıtı ve meydanda kontrolü sağladı. Anıta ve Atatürk Kültür Merkezi'ne asılan afişler kaldırıldı. Belediye ekipleri de meydanda temizlik yapmaya başladı.

Taksim Meydanı'na çıkan polis, megafonla Gezi Parkı'ndakilere müdahale edilmeyeceği yönünde sık sık anons yaptı. Özellikle Tarlabaşı Bulvarı'na kaçan göstericiler, polislere taş, molotofkokteyli, bilye ve havai fişeklerle saldırdı. Göstericiler tarafından ateşe verilen araçlar da TOMA ile söndürüldü. Bazı göstericilerin provokasyon yaparak polisin Gezi Parkı'ndakilere müdahale etmesini sağlamaya çalıştığı görüldü. Polis, Gezi Parkı'ndakilere provokasyonlara gelmemeleri için sık sık anons yapıyor. Taksim çevresindeki olaylar devam ediyor.VALİ MUTLU'DAN GEZİ PARKI AÇIKLAMASI

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Gezi Parkı'ndakilere müdahale edilmeyeceğini, gayelerinin Atatürk Kültür Merkezi ve Taksim Meydanı'ndaki Atatürk heykeli üzerindeki pankartları indirmektir, açıklamasında bulundu. İşte Vali Mutlu'nun Twitter hesabından yaptığı açıklama:

"GEZİ PARKI ve TAKSİM'e KESİNLİKLE DOKUNULMAYACAK,SİZLERE ASLA DOKUNULMAYACAKTIR. Bu sabah ve bundan sonra polis kardeşlerinize emanetsiniz. Sizin hiçbir provokasyona maruz kalmadan, sükunetle bulunduğunuz yerde beklemenizi, olası yanlışlıklardan uzak kalmanızı özellikle rica ederim. Sadece kendini ifadeye çalışan siz gençlerin ideallerini de gerçekleştirecek bu çalışmada güvenlik güçleriyle birlikte olun, GEZİ'de bekleyin. Açıklamalarım doğrultusunda çalışma yürütülmektedir. Gezi Parkında bekleyen gençlere teşekkür ederim. Küçük bazı çatışmalar oldu meraklanmayın"

Gümüşsuyu Caddesi başında bulunan Süzer Plaza'nın önünde çevik kuvvet polisleri yığıldı. Yaklaşık 20 çevik kuvvet otobüsü ve İETT otobüsleriyle getirilen polislerin ellerinde kaskları ve kalkanlarıyla bekledikleri görülürken, geniş çaplı güvenlik önlemleri alındı.

PROVOKATÖRLER İŞ BAŞINDABUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Polis Taksim Meydanı'na girdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN