Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türk Kızılayı bölgenin en güçlü yardım kuruluşu

Giriş Tarihi: 11.6.2013

Kuruluşunun 145'inci yılını kutlayan Türk Kızılayı'nın artan güven ve destekle ihtiyaç sahiplerinin umutlarını yeşerttiği belirtildi

Türk Kızılayı kuruluşunun 145. yıl dönümünü kutluyor. Kurumdan yapılan yazılı açıklamada yardımseverlerin güveni ve desteği ile ihtiyaç sahiplerinin umutlarını yeşertmeye devam ettiği bildirildi. Açıklamada, 11 Haziran 1868'de bir grup idealist doktorun "Osmanlı Yaralı ve Hasta Askerlere Yardım Cemiyeti"ni kurduğu hatırlatılarak, cemiyetin ilk başkanının Dr. Marko Paşa olduğu belirtildi.

78 ÜLKEYE YARDIM ELİ
Cemiyetin adının 1877'de "Osmanlı Hilali Ahmer Cemiyeti", Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşundan sonra ise "Türkiye Hilali Ahmer Cemiyeti" olarak değiştiğine işaret edilen açıklamada, ismin 1935'te "Türkiye Kızılay Cemiyeti" olarak değiştiği kaydedildi. Kuruluşa Kızılay adını büyük önder Atatürk'ün verdiği belirtilen açıklamada Balkanlar'dan Orta Asya'ya, Ortadoğu'dan Afrika'ya, Güney Asya'dan Kafkaslar'a kadar dünyanın 78 farklı ülkesinde ihtiyaç anında Türk Kızılay'ının yardım elini uzattığı kaydedildi. Açıklamada, "Dünyanın sayılı, bölgesinin ise en güçlü yardım kuruluşu haline gelen Türk Kızılayı 145. yaşında, yardımseverlerin her geçen gün artan güveni ve desteği ile ihtiyaç sahiplerinin umutlarını yeşertmeye devam ediyor" denildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türk Kızılayı bölgenin en güçlü yardım kuruluşu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN