Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tweet atılan cep bilgisayar sayıldı

Giriş Tarihi: 11.6.2013

Terör Savcılığı, "Gezi eylemleri isyan değil, gösteri" diyerek dosyayı normal savcılığa gönderdi. Savcılık, Twitter'dan mesaj atılan telefonları bilgisayar kabul edip imajlarının alınması için mahkeme kararı aldı

Ankara polisi Gezi Parkı eylemlerinden sonra gözaltına alınan göstericileri iki gruba ayırmış ve savcılığa sevk ederken bazılarına, "Hükümeti yıkmaya, Meclis'i, Başbakanlığı işgal etmeye kalkışmak" yani "darbe girişimi" suçlaması yöneltmişti. Bazı göstericiler de "yasadışı gösteri yapmak" suçundan savcılıklara sevk edilmişti. Ankara'daki gösterilerde gözaltına alınan 700'e yakın göstericiden 67'sinin evrakı, bu göstericilerin eylemlerinin "Hükümeti yıkmaya kalkışmak" niteliğinde olduğu iddiasıyla Terörle Savcılığı'na gönderilmişti. Bu göstericilerin dosyalarını inceleyen Terör Savcılığı, şüphelilerin eylemlerinin "yasadışı gösteri" kapsamında kaldığı gerekçesiyle görevsizlik kararı vererek elindeki 67 dosyadan 63'ünü normal savcılığa gönderdi. Dört göstericinin de yaşları 18'den küçük olduğu gerekçesiyle dosyaları "Çocuk Savcılığı"na gönderildi. Terör Savcılığı'nın görevsizlik kararında, eylemlerin zaman zaman şiddet boyutuna vardığı ancak bu şiddettin "Meclis'e karşı suç", "Hükümeti yıkmaya kalkışma" ve "Hükümete karşı isyan" niteliliğinin bulunmadığı "Olsa olsa mala zarar verme ve güvenlik görevlisine direnme niteliğinde değerlendirilebileceği" vurgulandı. Ankara Başsavcılığı da 63 şüpheli hakkındaki soruşturmayı, 540 kişi hakkında yürütmekte olduğu genel soruşturma ile birleştirdi. Göstericiler için istenecek ceza da en fazla 10 yıl hapis olabilecek.

230 TELEFON KOPYALANACAK

Soruşturmada birde ilk yaşandı. Twitter yoluyla mesaj atılan telefonları "normal bilgisayar" olarak tanımladı. Başsavcılık eylemlerin organize edilmesine yönelik Twitter veya Facebook mesajı atıldığı değerlendirilen 150 cep telefonundan kayıt alınabilmesi, bu telefonlara el konulabilmesi, imajlarının kopyalanabilmesi için Sulh Ceza Mahkemesi'ne başvurarak karar çıkarttı. Terör Savcılığı da elindeki evrakı genel savcılığa göndermeden önce, 80 telefon hakkında Terörle Mücadele Kanunu ile Yetkili Hakimliğe başvurarak "arama, el koyma, veri kopyalama" kararı aldı. Başsavcılık Emniyet'e ise soruşturmanın sağlıklı yürüyebilmesi için polislerin dinlenme ve beslenmelerine özen gösterilmesi gerektiğini bildirdi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tweet atılan cep bilgisayar sayıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN