Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Başbakanlık'tan basın ataşelerine 'Gezi' bilgisi

Giriş Tarihi: 12.6.2013

Türkiye'nin basın ataşelerine gönderilen Gezi olayları ile ilgili bilgi notunda "1 Şubat'ta ABD Büyükelçiliği'ne saldıranların Taksim'de olduğu" belirtildi

Başbakanlık tarafından hazırlanan ve Türkiye'nin yurtdışındaki temsilciliklerinde görev yapan basın ateşelerine gönderilen Gezi olayları ile ilgili bilgi notunda protestolar "ideolojik muhalefet" olarak tanımlandı. Dışişleri Bakanlığı aracılığıyla dağıtılan notta bazı başlıklar şöyle:
Taksim Gezi Parkı Projesi aylar önce alınmış yerel bir karardır.
Taksim Gezi bölgesine AVM inşa etme eğilimi hiç olmadı. Bu konu hükümete karşı ideolojik muhalefete dönüştü.
Gösteriler sırasında iki grup ortaya çıktı; Taksim'e projenin sonlandırılmasına destek vermek için gidenler ile bu konuyu AK Parti'ye, hükümetine ve Başbakan Tayyip Erdoğan'ın şahsına karşı idelojik kalkışma olarak manipüle etmek isteyenler.
İlk grup değişik geçmişlere sahip kişilerden oluşurken, ikinci grup çoğunlukla solcu, Marksist-Leninist ve Yeni ulusalcı gruplardan oluşuyor, ki bu grubun tek ortak noktası, AK Parti'ye karşı düşmanlıkları. İkinci grup içinde TK, 1 Şubat 2013'de ABD büyükelçiliğine karşı saldırıyı gerçekleştiren yasadışı solcu DHKPC örgütü gibi radikal örgütler de yer alıyor.

İZOLE HİSSEDENLER
Notta, ilk grupta, AK Parti'nin art arda gelen seçim başarıları ve alkol satışını düzenleyen alkol yasası gibi bazı politikaları nedeniyle kendini izole ve marjinalize edilmiş hisseden insanlar da bulunduğu belirtildi. Başbakan Tayyip Erdoğan'ın İstanbul ve Ankara'da orantısız göz yaşartıcı/biber gazı kullanımını eleştirdiği ve İçişleri Bakanlığı'nda soruşturma açıldığı kaydedilirken, notta şöyle denildiı: "Şu da akılda tutulmalı ki, bazı gruplar hiçbir koşulda AK Parti'yi kabul etmeyecek. Bu gruplar geçmişte Türkiye'de askeri darbeleri destekledikleri gibi Kürt sorununun çözülmesini istemiyor. Müslüman olmayan azınlıkların haklarına karşı çıkıyorlar."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Başbakanlık'tan basın ataşelerine 'Gezi' bilgisi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN