Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bozdağ'dan flaş açıklamalar

Giriş Tarihi: 12.6.2013 14:43 Güncelleme Tarihi: 12.6.2013 17:32
Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ: Mitingler yapılacak iptal etme söz konusu değil. Yapılacak olan mitingler milli iradeye saygı çerçevesinde yapılacaktır.

GEZİ PARKI OLAYLARI

Dünyanın hiçbir yerinde yakmak yıkmak demokratik bir hak olamaz. Taksim'deki olaylar demokratik tepkinin önüne geçti.

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Gezi Parkı odaklı gelişmelere ilişkin, "Orada olan biten hadiselerin esasına v'kıf olmadan sanki oralarda farklı şeyler oluyormuş gibi televizyonlar büyük bir gayretle, büyük bir çarpıtmanın içerisinde, yalan ve iftiralara maalesef alet olduklarını görüyoruz. Bunu bilinçli yaptıkları çok açık" dedi.

Bozdağ, Türkiye-Kongo Cumhuriyeti Karma Ekonomik Komisyonu toplantısına katılmak üzere Kongo'ya hareketinden önce Esenboğa Havalimanı'nda basın mensuplarının gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

Taksim Meydanı'ndaki gruplara emniyet güçlerinin müdahalesi ve sonrasında yaşananlarla ilgili bir soru üzerine Bozdağ, Türkiye'nin demokratik bir ülke olduğunu, anayasa ve yasalar çerçevesinde herkesin toplantı, gösteri ve eleştiri yapma hakkının olduğuna vurgu yaptı.

"Taksim'de yaşanan olaylar daha önce de ifade ettik, demokratik tepkinin ötesine geçmiştir" ifadesini kullanan Bozdağ, şunları söyledi:

"Vurmak, kırmak, yakmak, yıkmak, şiddet uygulamak, insanların yaralanmasına ve hatta ölmesine neden olmak, özel mülkiyete tecavüz etmek, kamu mallarına zarar vermek, otobüsleri, ambulansları tahrip etmek ve taşları sökmek, Başbakanlığın çalışma ofisine karşı oradaki bütün kaldırımları söküp atmak, camilerin içerisine ayakkabılarla girmek, ellerinde alkollü içki taşıyan malzemelerle girmek ve bir sürü şeyi yan yana koyduğumuz zaman bunların bir demokratik tepkiyle, hukuk içerisinde yapılan bir eylemle alakası olmadığı çok açıktır. Bunlar dünyanın hiçbir yerinde şiddet, yakmak, yıkmak bir hak olarak kabul edilemez. Baktığınızda etrafta böylesi bir durumu çok net bir biçimde görüyoruz. Çevre duyarlılığı olan birileri ne zamandan beri yakmayı, yıkmayı çevre duyarlılığı olarak takdim ediyorlar? Anlaşılır gibi değil."

Olayların çevre duyarlılığının ötesinde bir hadise olduğunu ve milletin bunu yakından gördüğünü dile getiren Bozdağ, şöyle devam etti:

"İnsanları meydana getirmek için bazı sanat, sermaye ve medya çevrelerinin, siyasetin ve ideolojik yapıların nasıl büyük bir özveri içinde çalıştığına da Türkiye tanıktır. Orada olan biten hadiselerin esasına vakıf olmadan sanki oralarda farklı şeyler oluyormuş gibi televizyonlar büyük bir gayretle, büyük bir çarpıtmanın içerisinde, yalan ve iftiralara maalesef alet olduklarını görüyoruz. Bunu bilinçli yaptıkları çok açık, pek çok çevrelerin de. Onun için milletimizin olup bitenleri çok iyi gördüğüne yürekten inanıyorum. Sağduyu sahibi vatandaşlarımız bu olup bitenlere karşı sağduyusunu muhafaza ediyor. Bundan sonra da muhafaza edecektir. Milletimizin çok cüz'i bir kesiminin bir takım hesaplarla katıldığı bu hadiseler de son bulacaktır. Bundan da herhangi bir tereddüdümüz yoktur."

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün liderleri bir araya getirmesi çağrısına ilişkin değerlendirmesi de sorulan Bozdağ, bu konuda Gül'ün cevap verdiğini, onun üzerine söz söylemenin kendilerine düşmeyeceğini bildirdi.


"MİTİNGLER MİLLİ İRADEYE SAYGI ÇERÇEVESİNDE YAPILACAK"

Kılıçdaroğlu'nun, haftasonu Ankara ve İstanbul'da yapılacak AK Parti mitinglerinin iptal edilmesi istediğinin hatırlatılması üzerine de Bozdağ, mitinglerin milli iradeye saygı çerçevesinde yapılacağını vurguladı. Tüm siyasi partiler gibi AK Parti'nin de Türkiye'nin her tarafında etkinlikler düzenlediğini anımsatan Bozdağ, mitinglerin sadece bu olaylarla ilgili değil Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın büyükşehirleri kapsayan programları olduğuna işaret etti.

Başbakan Erdoğan'ın Kuzey Afrika seyahatinden dönüşünde de İstanbul, Adana, Mersin ve Ankara'da coşkuyla karşılandığını söyleyen Bozdağ, şöyle konuştu:

"Bu çerçevede milli iradeye sahip çıkan bir topluluk, sağduyuyu meydanlara yansıtacak. Demokratik bir buluşma gerçekleşmiş olacak, halkımızla beraber olacağız. Bu bizim yaptığımız çalışmalardan bir tanesidir. Ertelenmesi söz konusu değildir. CHP miting yaptığında ayrıştırma olmuyor, meydanları tahrik edip, milletvekilleri adeta yalan ve iftiralarla insanımızı, insanımızın karşısına dikmek için büyük bir gayret çabalarken bu kutuplaştırma olmuyor, AK Parti demokratik bir usulde, hukukun içinde kalarak, demokrasiye saygı duyarak bir çalışma yapıyor, bunu eleştirmesi fevkalade yanlıştır. Kendi açısından da büyük bir çelişkidir. Cumartesi günü de pazar günü de Ankara'da ve İstanbul'da büyük bir bayram havası içerisinde demokrasi şöleni olacaktır. Bütün milletimiz bunu görecektir.

Dışarıya servis yapanlar, içeriye servis yapanlar, AK Parti iktidarına dönük bir takım hesapta, kitapta bulunanlar, tuzak kuranlar AK Parti'nin kime dayandığını bir kez daha göreceklerdir. AK Parti halka dayanıyor ve halkla beraber olan bir iktidardır. Bu mitingler, bu açıdan da halkın iktidarına sahip çıktığını ve iktidarın arkasında olduğunu gösterecek somut örneklerden bazıları olacaktır. "

Bozdağ, "Tansiyon düşmeye başlamıştır diyebilir miyiz" sorusuna ise "İnşallah, şu anda gördüğümüz kadarıyla. Tabii bunu kışkırtmak isteyen çevreler var. Onlar kışkırtmalarına devam ediyorlar gördüğümüz kadarıyla ama halkımızın sağduyusu bu meselede onların önünde büyük bir set olacaktır" yanıtını verdi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bozdağ'dan flaş açıklamalar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN