Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Gül'den yabancı basına: Bu 'Arap Baharı' değil

Kılıçdaroğlu'nun liderler zirvesi önerisini geri çeviren Gül, uluslararası basına da "Temel hak ve özgürlükler için değil başka talebi olanların Gezi'de eylemi vardır" mesajı verdi

Giriş Tarihi: 13.6.2013
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun Gezi Parkı olaylarıyla ilgili olağanüstü liderler zirvesi toplanması çağrısına Rize'de yanıt verdi. "Bu ortamda öyle bir zirvenin katkı sağlayabileceğini düşünmüyorum" diyen Gül, bunun yerine liderlerle tek tek görüşmeyi tercih edeceğini söyledi. Türkiye'deki eylemlerin dış basında Arap Baharı olaylarına benzetilmesinden de yakınan Gül, Ortadoğu'daki ayaklanmaların temel hak ve özgürlüklerle ilgili olduğunu, Türkiye'de ise böyle bir sorun olmadığını hatırlattı. Dün 3 ili içeren Karadeniz turuna çıkan Gül'ün ilk durağı Rize oldu. Başbakan Tayyip Erdoğan'ın Rizeli olduğuna vurgu yaparak, "Rize iki başbakan çıkardı. Bugünkü Başbakan da hemşehrinizdir. Benim de en eski ve en kıymetli arkadaşlarımdandır" diyen Gül, Valilikte de Gezi Parkı eylemlerine yönelik şu değerlendirmeleri yaptı:
Gezi Parkı'nda ilk gün yaşananlar yanlıştı. Yanlışları görmezden gelirsek olgunluğumuza yakışmaz. Bunu İstanbul polisi de gördü. Önceki günkü davranışları nasıl farklıydı. O yüzden kendileri de şiddet olmayan bir gösteriyi ayırt ediyoruz dediler. İlk gün böyle olsaydı belki bu noktalara gelmezdi.
Başbakan'ın "Ben bir mesaj almadım" sözünde ilk günün bir karmaşası vardı. Başbakan yurtdışındaydı. Bugün niçin görüşmeler yapıyor. Demek ki onların da görüşlerini öğrenmek için. Bunlar güzel şeyler.
Ben bir konuşma yaparım. Konuşmanın içinden öyle bir cümle alırsınız ki başka yere gider. Başbakan konuşur bir cümle alırsınız başka bir yere gider. Konuşmaların tamamına bakmak lazım.
Taksim'de olup bitenleri seyredenler birden bire Ortadoğu'daki olaylarla benzerlik kurmaya başladılar. O ülkelerde insanlar demokrasiye geçelim diye ayaklandılar Türkiye'de böyle talepler yok. Barışçı bir şekilde şiddetin içinde olmayan her türlü gösteri, ifade, düşüncelerin açıklanması demokratik haktır. Uluslararası basına duyurmak isterim: Türkiye'de olup bitenler farklıdır. Temel hak ve özgürlükler talebiyle değil başka talebi olan insanların sesini duyurmak için Gezi'de eylemi vardır.
İşin içine şiddet girince buna da demokratik hak olarak bakılamaz. Taksim'deki parkta insanların ne diyor diye kulak vermek de hepimizin görevidir. Cumhurbaşkanı Gül akşam Derdeman Otel'de onuruna verilen yemekte yaptığı konuşmada ise "Ağaçların kesilmesine kızıp, çıkmış gençler. Onları da anlamak lazım. Jenerasyon farklılığımız var. Bugün benim jenerasyonum ile 20 yaşındaki oğlumun jenerasyonu farklı. Bunları anlamamız lazım"dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gül'den yabancı basına: Bu 'Arap Baharı' değil
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN