Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Perinçek hakim karşısına çıktı

İşçi Partisi (İP) Genel Başkanı Doğu Perinçek, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a hakaret ettiği iddiasıyla hakim karşısına çıktı.

Giriş Tarihi: 13.6.2013 16:46 Güncelleme Tarihi: 13.6.2013 16:48
Ergenekon davası kapsamında tutuklu bulunan Perinçek'in, Aydınlık gazetesindeki köşe yazılarında Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Erdoğan'a 4 ayrı yazısında hakaret ettiği iddiasıyla hakkında 30 yıla kadar hapis istemiyle dava açılmıştı.

İstanbul 2'inci Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmada, başka suçtan tutuklu İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek ile tutuksuz sanıklar Aydınlık Gazetesi eski Genel Yayın Yönetmeni Serhan Bolluk, Sorumlu Müdürü Mehmet Bozkurt hazır bulundu.

Duruşmada ifade veren Perinçek yazısında söz ettiği Cumhurbaşkanı Gül'ün, dönemin ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell ile iki sayfalık ve 9 maddeden oluşan gizli anlaşma yaptığı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Büyük Ortadoğu Projesi eş başkanı olduğuna ilişkin konuları tüm Türkiye'nin bildiğini savundu.

Başbakanlığa bir yazı yazılarak 'Türkiye Cumhuriyeti'nde BOP eş başkanlığı diye bir kurum var mı?' diye sorulmasını talep ettiğini belirten Perinçek, 'Sayın Başbakan 'Evet yasal bir zemin var' diyorsa o zaman sayın savcı haklı. Ayrıca Cumhurbaşkanlığına da bir yazı yazılarak kendi ağzı ile itiraf ettiği 2 sayfalık 9 maddeden oluşan gizli anlaşmanın hangi hukuki süreç ve hangi hukuki gerekçe ile yapıldığının, yasal dayanağının ne olduğunun sorulmasını istiyorum' şeklinde konuştu.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin, Cumhurbaşkanı'na hakaretin suç olmadığına dair bir karar verdiğini ifade eden Perinçek 'Fransa Cumhurbaşkanı Sarkozy'e 'defol git' demek hakaret sayılmadı. Biz hiç kimseye defol git demiyoruz. Kibar insanlarız, nezaketimiz, aile terbiyemiz var. Beraatimi istiyorum' dedi.

Duruşmada daha sonra söz alan sanıklar Serhan Bolluk ve Mehmet Bozkurt haklarındaki suçlamaları kabul etmeyerek beraatlerini talep ettiler.
Duruşmada hazır bulunan Başbakan Erdoğan'ın avukatı Seçil Özkazanç ise 'Sanıkların hepsinden ayrı ayrı şikayetçiyiz. Sanıklar hakaret suçunu işlerken kendi varsayımları üzerine müvekkilime alenen hakaret etmişlerdir. 'Türkiye'yi bölmenin memurları, AK Parti iktidarını Türkiye Cumhuriyeti'ne ve Türk ordusuna karşı çıkarlarını küresel mafya ile birleştirmiştir, amaçları Türk devrimini yıkarak memleketimizi dağıtmak, bölmek, cumhuriyetimizi bölmek, halkı körleştirmektir,2 şeklinde ifadeleri sanıklar tarafından dile getirilip kabul edilmiştir. Davanın konusu hakarettir. Oysa şu anda dava kapsamı genişletilmeye çalışılmaktadır. Varsayımlardan yola çıkarak alenen işlenen bu hakaret suçundan dolayı sanıkların ayrı ayrı cezalandırılmasını talep ediyoruz' dedi.

Mahkeme Başbakan Erdoğan'ın suçtan zarar görme ihtimaline karşılık davaya katılmasına karar vererek duruşmayı erteledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Perinçek hakim karşısına çıktı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN