Gezi oylamasında 3 kavram

Giriş Tarihi: 14.6.2013
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Gezi Parkı için oylama yapılabileceğini açıklaması "referandum", "plebisit" ve "kamuoyu yoklaması" kavramlarını gündeme getirdi.
REFERANDUM: Sadece Anayasa değişiklikleri için yapılabiliyor. Anayasa değişiklikleri, Meclis'teki kabul oyu sayısı nedeniyle zorunlu olarak veya Cumhurbaşkanı tarafından referanduma götürülebiliyor. Nasıl sunulacağına ilişkin özel kanun çıkarılıyor. Süreci Yüksek Seçim Kurulu (YSK) yürütüyor.
PLEBİSİT:"Yerel referandum" ya da " halk oylaması" deniliyor. YSK'nın 5 Nisan 2008'de çıkardığı "Halk oylamasında (Plebisit) Seçmenlerin Oylarına Başvurma Usul ve Esaslarına İlişkin Genelge" de, bir belde veya köyün bir başka belde veya köyün alanlarıyla birleşmesi ve seçmenlerin yarısından bir fazlasının komsu beldeye katılmak için başvurması halinde, valinin bildirimiyle halk oylaması yapılacağı kaydediliyor. Belde veya köylerin birleşmesi dışında herhangi bir konuda plebisit yapılamıyor.
KAMUOYU YOKLAMASI: Belediye Kanunu'nun 15'inci maddesinde, "Belediye, belde sakinlerinin belediye hizmetleriyle ilgili görüş ve düşüncelerini tespit etmek amacıyla kamuoyu yoklaması ve araştırması yapabilir" hükmü yer alıyor. Ankara Büyükşehir Belediyesi Kızılay'daki yaya trafiği için 2003'te plebisite yapmak istemiş, ancak YSK ve İdare Mahkemesi izin vermeyince kamuoyu yoklaması yapmıştı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gezi oylamasında 3 kavram
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN