Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Park boşaltıldı

Gezi Parkı'ndaki eylem çevik kuvvetin müdahalesiyle sonlandırıldı. Eylemciler sabah saatlerine kadar polisle çatıştı. Vali Mutlu: İki polis silahla yaralandı

Taksim Gezi Parkı'nda 19 gündür devam eden gösterilere polis dün akşam müdahale ederek son verdi. Güvenlik güçleri 20.15'den itibaren megafonlarla, "Bu yaptığımız son uyarılardır. Gezi Parkı'nı terk edin. Aranızdaki provokatörlere inanmayın" diye anonslar yaptı. Bu çağrı üzerine eylemcilerin bir bölümü alanı terk etti. Polis alanda kalmaya devam eden gruba yönelik saat 20.55'de müdahaleye başladı. Gezi Parkı'nda çıkan eylemciler Divan Otel'in bulunduğu yöne doğru kaçıştı.

ÇADIRLAR KALDIRILDI
Yarım saat içinde göstericilerin çıkartıldığı Gezi Parkı'na giren polis önce parka açılan yollardaki barikatları kaldırdı. Daha sonra parktaki flamalar ve çadırlar söküldü. Meydan trafiğe kapatıldı ve kimsenin meydana girmesine izin verilmedi. Güvenlik güçleri Harbiye, İstiklal Caddesi Girişi, Sıraselviler ve Tarlabaşı Caddesi'nin başında barikat kurarak yaklaşan grupları tazyikli su ve gazla durdurdu. Eylemciler de barikat kurarak polisin yaklaşmasını engellemeye çalıştı. Çatışmalar sırasında turistler de gazdan etkilendi. Güvenlik güçleri turistleri güvenli yerlere götürdü. Divan Oteli'ne sığınan eylemcilere de müdahale edildi. Bayılan eylemciler oldu. Buradaki arbedede CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu ile Alman siyasetçi Claudia Roth da gazdan etkilendi. Anadolu Yakası'ndan Boğaz Köprüsü'ne yürümek isteyen kalabalık bir grup polis tarafından engellendi. Kalabalık Bağdat Caddesi'ni geç saatlere kadar kapadı. Olaylar sırasında çok sayıda kişinin yaralandığı belirtildi. Vali Hüseyin Avni Mutlu, polisin "Eyleme son verin" çağrısına pek çok gencin uyduğunu, parkı terk etmeyenlere yönelik olarak ise yumuşak müdahalede bulunulduğunu söyledi. Müdahalenin her anının kameralar tarafından kayıt altına alındığını belirten Mutlu geç saatlerde ise iki polisin silah kullanan eylemcilerce yaralandığını duyurdu.

CHP'Lİ VEKİLLER DE EYLEMDE

Gezi Parkı'na müdahalenin ardından başkentte bazı gruplar ABD Elçiliği'nin yanı başında bulunan Kennedy Caddesi üzerinde Kuğulu Park ve Tunalı Hilmi Caddesi gibi noktalarda toplanmaya başladı. Polis en kalabalık grup olan Kennedy Caddesi üzerinde bulunanlara müdahale etmek isterken, olay yerine CHP'li milletvekilleri de geldi. CHP Grup Başkanvekili Emine Ülker Tarhan ile 4 CHP milletvekili polisin göstericilere müdahale etmemesini istedi. Milletvekilleri polisle görüşmelerinin ardından caddede bir süre oturdu. Taksim Gezi Parkı'ndaki olaylar İzmir, Denizli, Manisa, Antalya ve Adana'da da protesto edildi.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Park boşaltıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN