Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Yol temizliği' yolda

Giriş Tarihi: 17.6.2013

Çözüm sürecinde PKK'lıların sınır ötesine geçişi sürerken, BDP hükümetin atacağı yeni adımları bekliyor. BDP heyeti Adalet Bakanı Sadullah Ergin ile "Yol temizliği paketi" konusunda görüşecek

Hükümetin kararlılıkla sürdürdüğü çözüm süreci devam ederken, bu hafta "mini paket" trafiği hareketleniyor. BDP heyeti, Adalet Bakanı Sadullah Ergin'le, geçen hafta kendisine sunulan "Yol temizliği paketi"nin ayrıntılarını görüşecek. Özel yetkili mahkemelerin kaldırılması, Terörle Mücadele Kanunu, Türk Ceza Kanunu'nda ifade özgürlüğünün önünün açılması gibi başlıkların ön plana çıktığı pakete ilişkin gelişmeler İmralı'ya da iletilecek.

ÇÖZÜMDE GERİ ADIM YOK
BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş SABAH'a yaptığı değerlendirmede, sürecin birinci aşamasının tamamlanmak üzere olduğunu anımsattı. Demirtaş, Adalet Bakanı'na sundukları paketi kamuoyu ile de paylaşacaklarını belirterek, adımların "PKK sınır dışına çıkışı sürdürüyor. Silahlar susmuş durumda. Artık adım atma sırası hükümette. Demokratik siyasetin önünü açacak adımlar bekliyoruz" dedi. BDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan da, Bakan Ergin'le Cuma günü görüşebileceklerini belirterek, şöyle konuştu: "Geçen hafta Bakan'a paketimizi sunduk. İçinde, TMK, ifade özgürlüğü, TCK, seçim barajı birçok başlık bulunuyor. Hükümet de adım atma konusunda istekli görünüyor. Artık tabanımız somut adım istiyor. Bu ziyaretin ardından İmralı'ya da gideceğiz. İkinci aşamada somut adımlar bekliyoruz. Bu konuda umutluyuz, hükümetin de ciddiye aldığını gördük."

KÜRDİSTAN TEPKİSİ
Çözüm sürecinde atılacak demokratik adımlar Diyarbakır'da gerçekleştirilen "Kuzey Kürdistan Birlik ve Çözüm Konferansı"na da damgasını vurdu. Konferans'ın basına kapalı gerçekleşen ikinci gününde ilginç diyaloglar yaşandı. Konferans'ın "Kuzey Kürdistan" adıyla yapılması eleştirilere neden oldu. Bazı katılımcılar, "Ya Kürt-Türk federasyonu dersiniz, ya da bağımsızlık. Ne istiyorsanız açıkça söyleyin" diyerek tepkilerini dile getirdi. Araştırmacı-yazar İsmail Beşikçi konuşmasında "Din kardeşliği Kürt sorununu çözümünde geçerli bir argüman değil. Bangladeş-Pakistan örneği ortada. İki ülke arasında din birliği vardı ancak ulusal ve kültürel farklar nedeniyle ayrılık yaşandı" dedi. Çocukların ana dilde eğitim almasının istendiğini konferansta, Diyarbakır'da toplam 30 bin kişinin açlık sorunu ile karşı karşıya olduğu vurgusu yapıldı.

İKİNCİ KONFERANS
Kürt sorununun çözümü kapsamında bölgede yaşayan diğer halkların geleceği de tartışılırken, konferansa bazı örgüt ve grupların katılmamasının eksiklik olduğu değerlendirmesi yapıldı, daha kapsamlı ikinci bir konferans yapılması istendi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Yol temizliği' yolda
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN