AB ile gerilim had safhada

Bir bürokratı, 22. başlığın 26 Haziran'da açılması için "sürpriz" olur yorumu yaparken, Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Jagland ile Bağış'ın polemiği gündeme damga vurdu

Giriş Tarihi: 18.6.2013
Türkiye ile Avrupa Birliği arasında Gezi eylemleriyle başlayan gerilim giderek artıyor. Bu gerilim Türkiye'nin AB üyelik müzakerelerinde 22. başlığı oluşturan "Bölgesel Politikalar ve Yapısal Araçların Koordinasyonu" faslının açılıp açılmayacağına ilişkin belirsizliği artırdı. Bir bürokratına göre, söz konusu başlığın 26 Haziran'da açılması "büyük sürpriz" olacak. ABHabere göre, ilk başta 27 Mayıs'ta yapılan Türkiye-AB Ortaklık Konseyi sırasında açılması gündeme gelen 22. başlık daha sonra, 22 Haziran'a bırakıldı. Ancak AB'de 22. başlıkla ilgili uzlaşı sağlanamayınca bu defa başlığın 26 Haziran'da açılması planlandı. Ancak son Gezi Parkı olaylarının 22.başlığın 26 Haziran'da açılmasını zora soktuğu belirtiliyor. Nitekim Avrupa Birliği'nin Genişlemeden Sorumlu Komiseri Stefan Füle sosyal medya üzerinden paylaştığı bir mesajla Türkiye'nin artık sakinleşmeye ve diyaloğa ihtiyacı olduğunu belirtti, "Gelişmeleri endişe ile izlemeye devam ediyoruz" dedi. Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Thorbjorn Jagland ise yaptığı açıklamada, "Tarafları diyalogu sürdürmeye çağırıyorum. Şiddetin daha da tırmanması engellenmeli" dedi. Jagland'a AB Bakanı Egemen Bağış'tan jet yanıt geldi. Bağış, "Jagland, genel sekreterliğini yaptığı konseyin üye devletlerini incelerse aslında Türkiye'deki toplantı özgürlüğünün o ülkelerin çok daha üzerinde olduğunu görür"dedi.

ZİYARET İPTAL EDİLDİ

Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu (KPK) üyesi Andrew Duff'ın, İngiltere Başbakanı Cameron ve Avrupa Komisyonu Başkanı Barroso'ya mektup göndererek İngiltere'nin evsahipliğinde G-8 Zirvesine katılan liderlerin Türkiye'yi kınamasını istemesi de tansiyonu yükseltecek bir adım oldu. Öte yandan AP Dış İlişkiler Komisyonu üyelerinden bir grup parlmamenterin 19-20 Haziran tarihlerinde Türkiye'ye yapacağı ziyaret iptal edildi. AB Bakanı Bağış iptalle ilgili "Artık bir dahaki ziyaretlerinde görüşme taleplerini ona göre değerlendiririz"dedi.

ABD İDDİALARI REDDETTİ

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Jen Psaki de bir gazetede yer alan "kod Adı İstanbul" başlıklı haberle ilgili bir açıklama yaptı. Psaki "ABD'deki gruplar ya da bireylerin Türkiye"deki protestolardan sorumlu olduğu ya da tırmandırdığı şeklindeki suçlamaları reddediyoruz"dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
AB ile gerilim had safhada
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN